Powiedzieli o Włoszech: Jakub Dera

 

Włochy są dla mnie kwintesencją wszystkiego co w życiu najpiękniejsze – ogromnej kultury, temperamentu, elegancji. Dla artysty to raj na ziemi – sztuka jest tam wszechobecna.

 

 

Jakub Dera – jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jego opiekunem artystycznym jest prof. dr hab. Maria Korecka-Soszkowska. W 2004 otrzymał pełne stypendium na trzyletnie studia Artist Diploma w Azusa Pacific University w Los Angeles, gdzie pełnił również funkcje asystenta w klasie fortepianu Rozy Kostrzewskiej – Yoder. Po powrocie do Polski ważnym elementem jego rozwoju pianistycznego były regularne lekcje z Iriną Rumiancewą.

Swój warsztat pianistyczny doskonalił podczas kursów mistrzowskich u takich pianistów jak: Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Dina Yoffe, Aleksander Slobodianik, Vitaly Margulis, Pavel Nersessian, Natalia Troull i wielu innych.

Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix i nagrody specjalnej za wykonanie utworów Chopina na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im Aldony Dvarionaite, Visaginias (Litwa); Grand Prix i nagrody dla największej indywidualności na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Palos Verdes (USA); I nagrody na Konkursie Pianistycznym Vena Yin Sheng (USA); III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Franciszka Liszta w Los Angeles (USA).

Koncertował w wielu krajach Europy i USA, oraz brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Pianistycznych jako solista i kameralista (m. in. Los Angeles International Piano Symposium, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku).

Oprócz działalności artystycznej zajmuje się również piśmiennictwem muzycznym, publikując swoje prace m.in. w Notesie Muzycznym (czasopismo recenzowane, wydawnictwo AM w Łodzi).

W roku 2015/16 odbył roczne mistrzowskie studia pianistyczne u wybitnej pianistki Diny Yoffe (laureatki II nagrody IX konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie) w Bresci we Włoszech.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *