Skandal sieci kolejowej TRENITALIA – sfałszowany system rezerwacji

Już od dawna pasażerowie skarżyli się na zbyt wysokie ceny biletów włoskich kolei TRENITALIA, także na trasach regionalnych. Prawie niemożiwe  było znaleźć bilet ekonomiczny.

Do akcji wkroczył Antitrust – Urząd Ochrony Konkurencji i Rynku, który odkrył między innymi aplikacje telefoniczne oraz systemy sprzedaży biletów fałszujące wyniki poszukiwań rezerwacji przez internet.  Bilety ekonomiczne zostały praktycznie usunęte z opcji kupna, nie dając klientom żadnego wyboru.

Od dawna Stowarzyszenie konsumentów dawało sygnaly ostrzegawcze członkom zarządu Trenitalia, lecz tym razem przy pomocy Antitrust zostali oni w końcu zdemaskowani! Stowarzyszenie konsumentów zarzuca im nieprawidlowości związane z niedostosowaniem się do regulaminu europejskiego 1371/2007, który przewiduje obowiązek informowania klientów przez firmy transportowe o rozkładzie jazdy, warunkach jazdy oraz przede wszystkim, przedziału cenowego biletów! Regulamin podaje bardzo wyraźnie że pasażer w ruchu kolejowym jest słabszą stroną umowy transportu, więc prawa pasażera powinny podlegać szczególnej ochronie!

Trenitalia przez 8 lat łamała przepisy regulaminu: wykluczając z systemu rezerwacji pociągi regionalne (z reguły tańsze)  dała się także we znaki konkurentom, narażając ich na poważne straty. Skandal będzie kosztował zarząd Trenitalii 5 milionów euro. Tymczasem w internecie aż wrze od komentarzy rozgoryczonych internautów.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka strony Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 9 = 1