Włochy kraj różnorodności

Słoneczne plaże, zabytkowe miasta, bogata kultura, a także fantastyczna kuchnia to tylko niektóre z niezliczonych walorów Włoch. Nic więc dziwnego, że co roku przyciągają miliony turystów z całego świata, także z Polski. Aby wakacje w Italii były udane i bezproblemowe, warto dobrze przygotować się do wyjazdu. Przede wszystkim warto wybrać dobrą polisę turystyczną.

 

 

Opieka zdrowotna we Włoszech

 

Przed wyjazdem pamiętaj, aby wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwi Ci ona korzystanie z publicznej służby zdrowia we Włoszech na takich samych prawach, jakie ma włoski obywatel. Nie oznacza to jednak wcale, że zapewniona karta EKUZ w pełni zrefunduje koszty opieki medycznej.

 

Włosi, ubezpieczeni we włoskim odpowiedniku NFZ, mają obowiązek współpłacenia za leczenie, czyli pokrywania pewnej części kosztów związanych z ich procesem leczenia. Musisz liczyć się z opłatami za:

 

  • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu – kosztuje nawet do 36,15 EUR (152 PLN).
  • badania zlecone przez lekarza – pobierana jest za nie zryczałtowana opłata.
  • ambulatoryjną opiekę specjalistyczną jest także częściowo odpłatna (dodatkowo, aby z niej skorzystać, musisz mieć skierowanie, nie wymaga go jedynie konsultacja z pediatrą).
  • lekarstwa na receptę – zapłacisz opłatę ryczałtową lub pełną cenę. Gdy konieczna będzie hospitalizacja, aby być przyjętym do szpitala niezbędne będzie skierowanie (nie dotyczy to jedynie nagłych przypadków). Sam pobyt w placówce publicznej jest nieodpłatny, jedynie za transport do szpitala zostaniesz obciążony częścią kosztów z nim związanych.
  • opiekę stomatologiczną – we Włoszech jest ona jedną z najdroższych w Europie. Cena za zwykłe wypełnienie zęba wynosi tutaj średnio 135 EUR (567 PLN). Bardziej skomplikowane zabiegi są znacznie kosztowniejsze. EKUZ niestety nie pomoże w tej sytuacji – za usługi stomatologiczne pełne koszty poniesiesz sam, nie są one bowiem we Włoszech refundowane.

 

Lubisz sport?

 

Dla narciarzy i miłośników wspinaczki, a także dla kolarzy Włochy to prawdziwy raj. Amatorzy żeglarstwa i innych form aktywności związanych z wodą także nie będą się nudzić. Niestety, wszystko to może prowadzić do wypadków. Jeśli konieczne będzie leczenie urazów, które są skutkiem uprawiania sportu, EKUZ często ich w pełni nie finansuje.

 

Podobnie jest z kosztami akcji ratowniczej na morzu czy w górach.

 

Ponadto, EKUZ nie zapewnia transportu medycznego do kraju oraz w najgorszym z możliwych scenariuszy, przewiezienia do Polski zwłok.

 

Podsumowując, EKUZ z całą pewnością warto mieć, jednak kompleksową ochronę podczas podróży zagranicznej zapewni Ci jedynie polisa turystyczna.

 

 

Polisa podróżna jest potrzebna każdemu turyście

 

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu nie będziesz musiał się martwić dodatkowymi kosztami leczenia, których nie pokryje karta EKUZ. Dodatkowo, gdyby rozbolał Cię ząb i nagle musiałbyś udać się do stomatologa, masz pewność że Twoja polisa pokryje Ci te koszty. Jeżeli w pobliżu Twojego miejsca pobytu nie będzie publicznej przychodni czy szpitala i udasz się do placówki prywatnej, nie będziesz musiał za nią płacić z własnej kieszeni, a wydatek pokryje ubezpieczyciel. Podobnie, te najbardziej kosztowne świadczenia – akcja ratownicza (w górach lub na morzu) lub transport medyczny do Polski, są refundowane z ubezpieczenia turystycznego.

 

Określając parametry polisy wakacyjnej warto ustalić odpowiednią wysokość sumy ubezpieczenia. Koszty leczenia, transportu medycznego, czy akcji ratowniczej mają określone limity. Dlatego suma ubezpieczenia nie może być zbyt niska. Gdyby bowiem zdarzył się poważny wypadek, to ubezpieczyciel odpowiada finansowo tylko do kwoty, która została określona na polisie.

 

Minimalna suma ubezpieczenia na wyjazd do Włoch powinna wynieść minimum 100 tys. PLN. Przy założeniu, że korzystasz z prywatnego szpitala (publiczne szpitale są bezpłatne) taka kwota powinna pokryć pobyt jednej osoby w szpitalu przez 14 dni.

 

Każda nieoczekiwana sytuacja, która skutkuje konsekwencjami zdrowotnymi może być inna. W łagodnych przypadkach suma ubezpieczenia wynoszą 50 tys. czy 100 tys. PLN w zupełności wystarczy. Gdyby jednak doszło do poważnego wypadku, wymagającego transportu helikopterem do szpitala, długiej hospitalizacji, a potem jeszcze transportu medycznego do Polski, to aby polisa sfinansowała takie świadczenia to warto aby była wystawiona na 200 tys. PLN.

 

 

Ubezpieczenie podróżne to nie tylko koszty leczenia

 

 

Twoja wakacyjna polisa może zawierać dodatkowe opcje, które są bardzo przydatne, m.in.:

 

  • ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) w życiu prywatnym – OC uchroni przed kosztami, które są konsekwencją wyrządzenia przez Ciebie szkody osobie trzeciej lub w jej mieniu. Najlepiej działanie tego ubezpieczenia obrazuje przykład: Twoje dziecko zbiło szybę w hotelu, wjechałeś na rowerze w samochód i uszkodziłeś mu karoserię, Twój pies pogryzł wyposażenie w pensjonacie, w którym mieszkałeś podczas urlopu.
  • NNW, czyli Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – jeśli odniesiesz uszczerbek na zdrowiu np. w wyniku złamania nogi, otrzymasz świadczenie (za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu).
  • Ubezpieczenie bagażu – tą opcje warto wykupić szczególnie jeśli w Twojej walizce jadą cenne przedmioty np. laptop, tablet, aparat fotograficzny. Ubezpieczenie działa w sytuacji utraty bądź zniszczenia bagażu.

 

Gdy już masz wykupioną odpowiednią polisę turystyczną, EKUZ w portfelu i spakowaną walizkę (plan podróży nie zaszkodzi, ale możesz także być spontaniczny), nie pozostaje nic innego, jak ruszać w drogę. Udanych wakacji J

 

 

Artykuł został przygotowany przez naszego partnera uniqa.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *