Jak terroryzm zmienia miasta włoskie? Czyżby powrót do architektury militarnej?

Niegdyś powstawały mury obronne, wały i głębokie fosy aby bronić mieszkańców miast przed agresorem. Dziś, po kolejnych zamachach terrorystycznych w Europie, w większości włoskich miast, od północy po samo południe, pojawiły się nie tylko liczne patrole policyjne i kamery kontrolujące ruch drogowy w centrum miasta, ale także cementowe bariery antyterrorystyczne i żelazne łańcuchy. Eksperci mówią nawet o powstawaniu nowej antyterrorystycznej architektury miast takich jak Mediolan, Turyn, Genua, Florencja, Rzym, Neapol, ale również mniejszych ośrodków jak Savona, Ostia, Rimini, Riccione, Pescara, Ferrara, Pisa, Campobasso, itd…

MEDIOLAN

.

.

RZYM

.

.
FLORENCJA
.

.

RIMINI

.

.

Kilkutonowe zapory z betonu mają na celu zabezpieczenie zaludnionego terenu miejskiego np.  zabytkowych placów i ulic, promenady nadmorskiej, targowiska, stadionu, miejsc strategicznych, ambasad, budynków publicznych, urzędów państwowych, itp., tak aby żaden pojazd nie mógł wjechać na dany obszar.

CAMPOBASSO

.

.

Sukcesywnie ustawiane są szare bloki betonowe i ponure zapory drogowe, które niestety szpecą zabytkowe miasta Włoch. Jednak wszystkie te środki bezpieczeństwa spotykają się niemal wszędzie z szeroką aprobatą lokalnej społeczności.

SALERNO I WYBRZEŻE AMALFI

.

.

Niemniej jednak powstają już nowe kreatywne projekty, począwszy od betonowych kwietników, aż po gigantyczne donice z drzewami.

NEAPOL

.

.

Palermo grupa atystów wysunęła propozycję aby upiększyć bariery antyterrorystyczne malowidłami. Burmistrz już zapowiedział, że zaprasza kreatywnych writersów i innych artystów sztuki miejskiej,  aby wzięli udział w dekorowaniu barier.

PALERMO

.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *