Poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: WYPOCZYNEK w POLSCE

W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest „plażowanie”. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów.

Aby kąpiel była bezpieczna należ stosować się do zasad i:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
  • nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć. Wypoczynek nad wodą to również opalanie . Należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę zakładając chustkę lub
kapelusz. Nie warto nosić okularów bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem. Bardziej szkodzą naszym oczom niż pomagają. Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może uratować życie.
Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.

Do wędrówek górskich należy się dobrze przygotować. Po pierwsze kondycyjnie, do drugie sprzętowo. Dobre buty i odzież, która ochroni nas przed wiatrem i chłodem to podstawa. Często na szlakach można spotkać turystów w sandałach czy klapkach – to zdecydowanie nieodpowiednie obuwie. Łatwo w nim o bolesne kontuzje i urazy.
Trzeba pamiętać, że pogoda w górach potrafi bardzo szybko się zmieniać, dlatego planując wyjście na szlak, należy dokładnie sprawdzać prognozy pogody, a w przypadku wątpliwości pozostać w schronisku. Wychodząc w góry, powinniśmy zabrać do plecaka ciepły napój, odzież ochronną oraz energetyzujące przekąski np. batoniki.
Warto mieć również telefon komórkowy z naładowaną baterią, aby w przypadku nieprzewidzianej sytuacji wezwać pomoc.

Foto: Pixabay

Przede wszystkim NALEŻY POINFORMOWAĆ SCHRONISKO
Z KTRÓEGO WYRUSZAMY LUB RECEPCJĘ PENSJONATU
W KTÓRYM MIESZKAMY DOKĄD IDZIEMY I O KTÓREJ
ZAMIERZAMY WRÓCIĆ.

 

W razie wypadku pozwoli to ratownikom
szybciej zareagować.

 

112 – telefon ratunkowy
997 – policja
998 – straż pożarna
999 – pogotowie ratunkowe
986 – straż miejska
601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą
601 100 300 – numer ratunkowy w górach

 

Informacje: Rządowe Centrum Bezpieczenstwa
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.