Pistoia: uroczyste otwarcie polskiej szkoły kultury i języka

W sobotę 16 września b.r. w siedzibie  Centrum Jana Pawła, na Piazza della Vergine 7 w Pistoi odbyło się uroczyste otwarcie szkoły polskiej im. Juliana Tuwima.

Pani Ewa Mamaj, Konsul Generalny RP w Rzymie, w towarzystwie Aleksandry Seghi, Prezesa włosko-polskiego Stowarzyszenia promocji społecznej Pro Polonia obejrzała sale, które będą służyły dzieciom do nauki.

Kolejnym punktem wydarzenia było przecięcie wstęgi przez: Panią Ewę Mamaj, Konsul Generalny RP w Rzymie, Panią Alessandra Frosini, Asesor Edukacji w Pistoi oraz Pana Alessandro Sabella, Asesora Turystyki w Pistoi.

Uroczystość prowadziła Agnieszka Kusyk, Dyrektor szkoły polskiej im. Juliana Tuwima.

Jako pierwsi przemówili Pani Alessandra Frosini, Asesor Edukacji w Pistoi oraz Pan Alessandro Sabella, Asesor Turystyki w Pistoi, którzy podkreślili chęćwspółpracy i pomocy dla nowopowstałej placówki.

Następnie głos zabrała Pani Konsul Ewa Mamaj, która przeczytała list od Ministra RP Adama Kwiatkowskiego.

Pani Konsul podkreślała jak ważną rolę w życiu przyszłych uczniów będą mieć rodzice.

Głos zabrała Maria Gratkowska-Scarlini, Prezes Polsko-Włoskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Toskanii, które zostało patronem szkoły polskiej w Pistoi.

Nie kryła radości z faktu, że w mieście powstała polska szkoła i że będzie mogła ona zgromadzić polskojęzyczne dzieci również z okolicznych miast, z Florencją włącznie.

Wspomniała o Julianie Tuwimie i włoskim autorze, Mario Venchetti,  który przetłumaczył wiersze Tuwima na język włoski.

Aleksandra Seghi, Prezes włosko-polskiego Stowarzyszenia promocji społecznej Pro Polonia opowiedziała o zaangażowaniu w sprawy polonijne oraz darze, który Minister Adam Kwiatkowski przekazał szkole polskiej im. Juliana Tuwima.

 

Przypomnijmy, że patronem medialnymi szkoły jest  portal Polacy we Włoszech.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem oraz wspólnym zdjęciem.

Ksiądz Tomasz Chałupczak pokazał Pani Konsul kościół, którego jest proboszczem i w którym znajdują się relikwie Św. Jana Pawla II oraz Ojca Pio. W kościele znajdują się również obrazy z Polski, między innymi portret Czarnej Madonny Częstochowskiej.

 

 

Korespondencja z Toskanii: Aleksandra Seghi
One thought on “Pistoia: uroczyste otwarcie polskiej szkoły kultury i języka

  1. Maja

    Bardzo, BARDZO się cieszę, że Szkoła ruszyła!!! Wiem, jak bardzo jest potrzebna i dumna jestem, że upór osób zaangażowanych w jej powstanie doprowadził do takiego wspaniałego finału!!! Teraz pozostaje już tylko życzyć działalności, która dla wszystkich będzie dla na pewno miłą przygodą i przyjemnością!
    POWODZENIA WE WSZELKICH POCZYNANIACH, RADOŚCI I UŚMIECHU!!! ZADOWOLONYCH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI!!!! PRZYJAZNEJ ATMOSFERY, WIELU CIEKAWYCH POMYSŁÓW I SATYSFAKCJI Z PRACY!!! 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *