Chmurki w podróży i kolejna akcja: Biblioteka dla polskich szkół we Włoszech

Do Redakcji napisała rodzina Chmurki, by opowiedzieć o nowej, włoskiej inicjatywie:

Dwa lata temu w lipcu odwiedziliśmy miejsca , które w sierpniu i październiku 2016r uległy strasznemu kataklizmowi trzęsienia ziemi. Odwiedziliśmy też w czasie tych wakacji L’Aquilla, która została zniszczona tym kataklizmem w 2009 roku i dotychczas jej starówka to jeden wielki teren budowy. Mieliśmy naoczne doświadczenie, co może zrobić ten żywioł.

Kiedy dowiedzieliśmy się o tragedii w Amatrice, Arquata del Tronto, Aquasanta, Norcia …. postanowiliśmy zorganizować pierwszą naszą akcję „ Bambini Slesiani per L’Italia” w czasie której dzieci śląskich szkół zbierały przybory szkolne, drobny sprzęt sportowy i środki higieny osobistej dla dzieci z tych miast. Dzięki ogromnemu wsparciu i działaniom organizacyjnym naszych przyjaciół we Włoszech ( Agaty Ogrodowicz, Mariusza Bobina, Marty Rzeczkowskiej i Moniki Gabrieli ) nasze zebrane dary zostały przewiezione i dostarczone do tych miast.

Przy okazji naszych tegorocznych wakacji ( oczywiście jak zawsze we Włoszech ), spotkaliśmy się z Agatą i Martą, dowiadując się, że Marta jest mocno związana z jedną ze szkół polskich we Włoszech w Ascoli Piceno ( obecnie już dwie : Ascoli Piceno i Aquasanta ). Chcąc bardzo podziękować jej za pomoc, postanowiliśmy zrobić niespodziankę ( która już przestała być niespodzianką ) i wyposażyć bibliotekę jej szkół w „kultowe” książki polskich autorów dla dzieci i młodzieży ( Siesicka, Chmielewska, Niziurski, Szklarski, Sienkiewicz … ).

Akcja rusza od 02.10.2017r i będzie trwała 2 tygodnie.

W czasie naszych wakacji 2017r zostaliśmy zaproszeni przez burmistrza miasta Amatrice, Pana Sergio Pirozzi, na krótkie, kurtuazyjne spotkanie. W czasie tego spotkania, obiecaliśmy jako Chmurki w Podróży, że zorganizujemy 20 dzieciaków z Amatrice wakacje w Polsce w 2018r. Od ok 15 października rusza nasza następna akcja. Naszym partnerem jest Stowarzyszenie PROFI-SPORT, które jest doświadczonym operatorem dziecięcych wypoczynków.

Rozmawiała Aleksandra Seghi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

80 − = 79