Brescia: Polska muzyka barokowa. Druga edycja międzynarodowego projektu edukacyjnego promującego polską muzykę barokową

Głównym założeniem projektu jest popularyzacja polskiej muzyki za granicą, przy współpracy  z zagranicznymi instytucjami edukacyjnymi. Podczas trwania warsztatów, młodzi muzycy – studenci europejskich szkół wyższych, mają okazję do zapoznania się i pracy nad repertuarem wciąż jeszcze nieznanej muzyki polskiego baroku. Uczestnicy projektu, biorąc udział w kilkudniowych warsztatach, zaangażowani są w próby, wykłady oraz mają okazję do zaprezentowania efektów swojej pracy na profesjonalnych scenach zarówno we Włoszech jak i w Polsce. Podczas kilkudniowej trasy koncertowej w Polsce młodzi artyści występują i zwiedzają historyczne miejsca, silnie związane z biografiami polskich kompozytorów żyjących w czasach Baroku.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe z polskich środków publicznych oraz jest efektem współpracy  prestiżowych instytucji – Królewskie Konserwatorium w Hadze ( europejska kolebka muzyki dawnej ), Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Conservatorio Luca Marenzo Brescia e Sezione di Darfo oraz Clockbeats Baroque Ensemble. Warsztaty prowadzone są przez Andrzeja Kosendiaka – dyrygenta, entuzjasty muzyki dawnej, inicjatora życia kulturalnego w Polsce oraz dyrektora narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tegoroczna edycja projektu dedykowana jest polsko-włoskiej współpracy artystycznej jaka miała miejsce w XVI i XVII wieku. Dlatego w programie koncertów znalazły się utwory zarówno Polaków jaki Włochów, którzy byli związani z Warszawskim dworem królewskim i muzycznym Krakowem.

Koncert w Brescii
17 listopada, godzina 20.45
Conservatorio Luca Marenzo Brescia, sala główna
oficjalna inauguracja roku akademickiego 2017/2018

Koncert w Warszawie
18 listopada, godzina 19.00
w  Muzeum Łazienki Królewskie
Teatr Stanisławowski

Koncert 17 listopada, w sali głównej Conservatorio Luca Marenzo Brescia uświetni oficjalną inaugurację roku akademickiego 2017/2018. Pozostałe dwa koncerty, stanowią część trasy koncertowej w Polsce.
Pierwszy z nich, 18 listopada odbędzie się w Warszawie w Muzeum Łazienki Królewskie, Teatrze Stanisławowskim, natomiast drugi, zaplanowany jest na 19 listopada w Krakowie w Muzeum Sukiennice.

 


Repertuar warsztatów 14-17 listopada 2017


Wybrany repertuar umożliwia zapoznanie się zarówno uczestnikom warsztatów, jak i słuchaczom,
z dziełami polskich kompozytorów z okresu Renesansu oraz Baroku:

Marcin Leopolita
Mikołaj Zieleński
Marcin Mielczewski
Bartłomiej Pękiel
Adam Jarzębski
Grzegorz Gerwazy Gorczycki
Stanisław Sylwester Szarzyński
Damian Stachowicz
Antoni Milwid
Marcin Wronowicz

Program pozwala również zrozumieć aktywną wymianę artystyczną między Polską, a Włochami, odkrywając wiele zależności w stylach kompozytorskich i trendach muzycznych, które polscy artyści zaciągnęli od Włochów związanych z dworem królewskim m.in. Marco Scacchiego, Giovanni Francesco Anerio.

Koncerty tegorocznej edycji projektu oferują unikalną okazje do wysłuchania dzieł wybitnych polskich i włoskich kompozytorów, żyjących w czasach Baroku. W programie znajdziemy wysokiej jakości dzieła wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne. Będą to m.in. bogato zdobiona muzyka Adama Jarzębskiego, koncert wokalny Bartłomieja Pękiela, utwory w stylu koncertujących Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Program uświetnią również dzieła o charakterze polifonicznym Marco Scacchiego oraz Giovanniego Francesco Anerio. Zespół młodych muzyków zostanie poprowadzony przez Andrzeja Kosendiaka, który otrzymał tytuł doktora nauk, specjalizując się w tematyce muzyki polskiego Baroku.Patronem medialnym projektu jest portal Polacy we Włoszech.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *