Ubezpieczenie samochodowe w podróży – poradnik

Wyjazdy na zagraniczne wakacje własnych samochodem są coraz popularniejsze, ponieważ dają dużą niezależność w podróżowaniu i najczęściej pozwalają sporo zaoszczędzić na kosztach transportu. Do wyjazdów zagranicznych samochodem, czy to wakacyjnych, czy służbowych, należy się odpowiednio przygotować. Poza właściwym stanem technicznym pojazdu oraz zapoznaniem się z trasą i przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju niezbędne jest posiadanie właściwego ubezpieczenia. Wypadek, awaria auta lub kradzież samochodu w Polsce przysparzają mnóstwa stresu, a kiedy do takiego zdarzenia dochodzi za granicą, stres jest wielokrotnie większy. Uporządkowanie spraw ubezpieczeniowych sprawi, że nieszczęśliwe zdarzenie w obcym kraju będzie miało łagodniejsze konsekwencje i nie zepsuje długo wyczekiwanego wyjazdu.

 

 

Czy polskie ubezpieczenie obowiązuje za granicą?

 

Jeżdżąc po Polsce, każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). W sytuacji, kiedy spowodujemy wypadek lub kolizję, koszty związane z wyrządzonymi szkodami ponosi firma ubezpieczeniowa. OC chroni kierowcę przed ponoszeniem wysokich kosztów spowodowanego zdarzenia drogowego, a poszkodowanym gwarantuje otrzymanie rekompensaty finansowej, adekwatnej do poniesionych szkód. Polskie ubezpieczenie OC obwiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w wybranych państwach spoza UE. Do państw respektujących OC opłacane w Polsce należą: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielkiej Brytania, Włochy. W krajach tych posiadanie aktualnego OC potwierdzimy kwitem wydanym przez ubezpieczyciela, tym samym, który na co dzień wozimy ze sobą.

 

 

Kiedy potrzebna jest Zielona Karta?

 

Nie we wszystkich państwach, do których podróżujemy, uznawane jest potwierdzenie opłaconego ubezpieczenia OC, które wydają polskie firmy ubezpieczeniowe. Podróżując własnym samochodem po: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainie potwierdzimy ważne OC, okazując Zieloną Kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Zielona Karta ma określony termin ważności, dlatego ubezpieczyciele nie wydają jej w momencie opłacania OC. Wyrobienie karty jest bezpłatne, ale wymaga wizyty u naszego ubezpieczyciela i wystosowania odpowiedniej prośby na piśmie. Zielona karta (nazwa pochodzi od koloru blankietu dokumentu) nie jest wystawiana od ręki, a czasem zdarza się wysyłanie jej pocztą. W związku z tym planując wyjazd zagraniczny samochodem do jednego z wyżej wymienionych krajów, nie można zapomnieć o wcześniejszym wyrobieniu Zielonej karty.

 

 

Czy jadąc za granicę wykupić Assistance?

 

 

Assistance nie jest obowiązkowe ani w Polsce, ani za granicą. Jest to ubezpieczenie, mające charakter dodatkowej usługi, wykonywanej przez ubezpieczyciela w razie wypadku drogowego lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Wykupienie assistance oznacza dodatkowe koszty, ale podczas wyjazdu za granicę samochodem często okazuje się nieocenione. Jedna z najczęstszych sytuacji – awaria samochodu w obcym państwie. W razie kłopotów z porozumieniem się w obcym języku ubezpieczyciel zapewni pomoc tłumacza w kontakcie z pomocą drogową, serwisem, przy wynajęciu hotelu i samochodu zastępczego. Wykupując assistance, należy dokładnie sprawdzać jego warunki, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często zapisują w warunkach konkretne kwoty pomocy. W takim przypadku niska kwota ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie kosztów usługi wykonywanej za granicą np. holowania samochodu.

 

 

 

Jak działa assistance krótkoterminowe?

 

 

Ze względu na koszty wielu kierowców nie wykupuje assistance, jednak za granicą bardzo się ono przydaje. Wyjeżdżając na kilka lub kilkanaście dni, nie trzeba wykupywać pełnego ubezpieczenia, ponieważ ubezpieczyciele oferują krótkoterminowe assisatnce. Najczęściej okres ubezpieczenia wynosi 14 dni, więc w zupełności wystarcza na urlop za granicą.

 

 

Czy jadąc samochodem za granicę, konieczne jest posiadanie AC?

 

 

Autocasco za granicą nie jest obowiązkowe. AC, w zależności od wariantu polisy, zapewnia ubezpieczenie finansowe na wypadek kradzieży auta, uszkodzeń pojazdu w wypadkach i stłuczkach, pożaru samochodu. Posiadając polskie AC, należy sprawdzić, czy działa ono również w kraju, do którego się udajemy. Jeżeli nie, można rozszerzyć je na wymagane kraje.

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z:
Sklep PrestoDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *