Inauguracja roku szkolnego w polskiej szkole Anders w Umbrii

W sobotnie popołudnie, 7 października Szkoła Anders w Perugii zainaugurowała nowy rok szkolny spotkaniem z rodzicami dzieci polskiego pochodzenia. Odbyło się ono w Oratorium Jana Pawła II w Perugii. To właśnie tam  mają miejsce wszystkie lekcje.  Celem spotkania było zapoznanie zainteresowanych osób z  zasadami funkcjonowania szkoły oraz programem na nowy rok szkolny 2017/2018.

Nauczycielki szkoły przygotowaly specjalnie na tą okazję prezentację multimedialną. Nowi, jak i znający już szkołę rodzice usłyszeli o powstaniu placówki, jej celach oraz zasadach funkcjonowania. Zostały przedstawione podręczniki, z których będą uczyły się dzieci.

W tym roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej Andres w Perugii zaproponowała również kilka nowości, ma zamiar podzielić uczące się dzieci na dwie grupy i prowadzić zajęcia w dwóch salach równocześnie.

Do grona nauczycielek dołączyła Ewa Moskal, która dzięki swoim kwalifikacjom i doświadczeniu (magister polonistyki oraz italianistyki),  wniesie jeszcze więcej w poszerzanie umiejętności językowych „andersowych” uczniów.

Podczas prezentacji opowiedziano rodzicom o dwóch cyklach, które w tym roku szkolnym będą realizowane w umbryjskiej placówce polonijnej. Pierwszy z nich dotyczy geografii Polski, w którym dzieci zapoznają się z podstawowymi informacjami geograficznymi o naszym kraju, a następnie  poszerzą wiedzę o najciekawsze polskie miasta. Wstęp do tych geograficznych zajęć będzie już na najbliższej lekcji, kiedy to dzieci przyniosą widokówki i zdjęcia z wakacyjnych wyjazdów (to było ich zadanie domowe na wakacje). Opowiadając o odwiedzonych tego lata miejscach, będą je umiejscawiać na mapie by w ten sposób zapoznać się z zagadnieniem mapy.

Drugi cykl natomiast będzie dotyczył znanych i zasłużonych Polaków. Jedną z pierwszych przybliżonych dzieciom postaci będzie generał Władysław Anders, jako patron szkoły. Celem zajęć będzie również zapoznanie uczniów ze współczesnymi  znanymi ludźmi jak i tymi, którzy w jakiś sposób są powiązani z  Włochami.

W sobotę, podczas gdy rodzice zapoznawali się z prezentacją, przybyłe na spotkanie dzieci spędzały przyjemnie czas na zabawach i konkursach z języka polskiego oraz grach ruchowych i integracyjnych.

 

Spotkanie okazało się udane, ponieważ biorący w nim udział rodzice wyszli z przekonaniem przyprowadzenia dzieci 14 października na pierwsza lekcję.

 

Na końcu spotkania odbyło się głosowanie, do ogłoszonego w czerwcu konkursu, na najlpesze zdjęcie z wakacji. W głosowaniu tym brali udział zarówno obecni rodzice jaki i dzieci. Konkurs wygrało zdjęcie Carmen, która podczas wakacji w Polsce ulepiła ze swoją babcią prawie 200 pierogów! Gratulujemy zwyciężczyni!

 

Przypominamy, że zapisy do szkoły w Perugii nadal są otwarte. Można bliżej poznać placówkę zaglądając na stronę internetową www.anders-szkolapolska.it i tam również możliwe jest wypełnienie formularza zapisowego. Udzielimy również wszelkich informacji telefonicznie.

Jesteśmy małą Polską w centrum Włoch!

Korespondenci z Umbrii Katarzyna Wieszczeczyńska-Tini i Anna Traczewska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 8