Genua: „Matka Polka w akcji”

MATKA POLKA W AKCJI

 

Jesteś wulkanem energii? Masz głowę pełną pomysłów? Chciałabyś robić coś dla innych, ale nie wiesz od czego zacząć? A może w codziennej gonitwie swoje potrzeby odkładasz zawsze na później?

Centrum edukacji i integracji społecznej „Bratanki” w najbliższych miesiącach jesienno-zimowych przystępuje do realizacji projektu „Matka Polka w akcji”. Jego założeniem jest budowanie przestrzeni dla dialogu i współpracy, a przede wszystkim przestrzeni twórczej, w której Polonia mieszkająca w Genui będzie się wymieniać swoimi pomysłami i doświadczeniami oraz realizować wspólne projekty. Jak twierdzą pomysłodawczynie projektu: „Wszystko to m.in. dlatego, że nie zgadzamy się ze stereotypem kobiety – Matki Polki, która własne potrzeby powinna złożyć na ołtarzu rodziny i kariery”.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do Polek, ale także do osób je wspierających, a więc również mężczyzn i obcokrajowców. Celem jest pokazanie, że Polki to kobiety aktywne, kompetentne, rozwijające się i wzajemnie motywujące. To kobiety, które promują kulturę swojego rodzinnego kraju, a jednocześnie cenią kulturę włoską i nie boją się czerpać z różnorodnych tradycji.  Stowarzyszeniu zależy na promowaniu dwu- i wielokulturowości oraz na poszukiwaniu równowagi pomiędzy tym, co stanowi korzenie Polonii genueńskiej i tym, w co wrastamy.

Projekt „Matka Polka w akcji” rusza wraz z serią spotkań tematycznych, które mają podnieść kompetencje kobiet oraz służyć ich rozwojowi osobistemu. Oficjalna prezentacja projektu odbędzie się w Restauracji „Kowalski” w Genui (via dei Giustiniani 3r) w tą niedzielę 15. października o godz. 17.30.

Po niej, w godzinach 18-20, nastąpi otwierające projekt spotkanie z logopedą Anitą Mroczkowską pt.: „O wychowaniu dwujęzycznym. Czy warto rozmawiać z dziećmi po polsku? Jak dbać o język polski?”. Anita Mroczkowska mieszka we Włoszech od ponad 6 lat, ma męża Włocha i córeczkę. Z wyksztalcenia pedagog i logopeda, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W Polsce, jako logopeda, pracowała z dziećmi z zaburzeniami komunikacji językowej, głównie z dziećmi z autyzmem, zespołem Downa, opóźnionym rozwojem mowy, dysleksją, wadami wymowy. Obecnie pracuje głownie z dziećmi (nierzadko z różnych stron świata), czasem z osobami dorosłymi po udarach i urazach mózgu (pacjenci z afazją, dysfagią, dysartrią). Na spotkaniu poruszone zostana następujące tematy:
• wpływ dwujęzyczności na rozwój dziecka;
• strategie dwujęzycznego wychowania i wspomagania dwujęzycznego rozwoju w domu i w szkole;
• kształtowanie dominacji językowej;
• rozwój mowy u dzieci dwujęzycznych (korzyści i straty);
• sposoby na dwujęzyczne życie w rodzinie;
• umiejętność czytania i pisania po polsku – ważne narzędzie wspierania dwujęzyczności;
• rola prestiżu Polski i języka polskiego w podtrzymywaniu dwujęzyczności dzieci polskich wychowywanych za granicą.

Kolejne spotkanie “Znajdź swój styl” to warsztaty ze stylistką i kreatorką wizerunku Justyną Kowalcze, gościem z Polski. Celem spotkania, które odbędzie się 20. października, jest zmotywowanie uczestniczek do odnalezienia wizerunku, który podkreśla ich atuty, jest spójny z osobowością i daje siłę, by rozwinąć skrzydła. W czasie spotkanie będzie okazja dokonania pomiaru sylwetki, poznania zasad doboru garderoby odpowiedniej do swojego typu urody.

Następna propozycja to trening asertywności prowadzony przez psychologa i psychoterapeutkę Marzenę Franiuk. Będą to 4 dwugodzinne spotkania, zaplanowane na listopad i grudzień, w czasie których uczestniczki poznają podstawowe zachowania asertywne tj. przyjmowania i formułowania krytyki, odmawiania, proszenia o pomoc, itp. Ponieważ trening asertywności ma na celu polepszenie kompetencji Polek w relacjach z innymi ludźmi oraz wzmocnienie ich poczucia własnej wartości, spotkanie to wyjątkowo będzie prowadzone w języku włoskim.

Kim jesteśmy? O tożsamości kulturowej dwujęzycznych Polaków we Włoszech to temat kolejnego spotkania w ramach projektu “Matka Polka w akcji”. Prowadzone przez językoznawcę Karolinę Kowalcze poruszać będzie kwestie zjawiska dwujęzyczności polsko-włoskiej i procesu kształtowania się tożsamości kulturowej Polaków we Włoszech w ujęciu międzypokoleniowym, tj. poprzez pokazanie podobieństw i różnic w przypadku reprezentantów pokolenia rodziców i dzieci. Prowadząca spotkanie odwoła się do wyników swoich badań naukowych prowadzonych w latach 2005-2013 na temat emigracji okołosolidarnościowej we Włoszech oraz do doświadczeń zaproszonego gościa.

Spotkanie zaplanowane celowo na Dzień Niepodległości nosi tytuł (Nie)łatwe powroty do Polski. Poprowadzi je Ewa Pomiankiewicz, wraz z innymi mamami Polskiej Ludoteki w Genui. Będzie na nim mowa m.in. o formalnościach przed powrotem, przeprowadzce, finansach osobistych, świadczeniach społecznych,  zapisach dzieci do polskiej szkoły. Przedstawione zostaną także przykłady konkretnych osób – Polek, które zdecydowały się na powrót na stałe z włoskiej emigracji do kraju.

W grudniu stowarzyszenie proponuje spotkanie Przedsmak świąt , które poprowadzi Agnieszka Zaręba, właścicielka i szef kuchni jedynej polskiej restauracji w Genui, Ristorante e pub dall’Est Europa “Kowalski”.  Proponowany warsztat kulinarny ma na celu integrację międzypokoleniową przedstawicielek różnych fal emigracji polskiej w Genui przy jednym, wigilijnym stole. Dodatkowym celem jest podtrzymanie polskich tradycji świątecznych w wymiarze szerszym niż ten domowy. Uczestniczki warsztatów zostaną zaproszone do wspólnego przygotowywania potraw wigilijnych.

Kalendarz wszystkich spotkań w ramach projektu:

Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękujemy Municipio Centro Est za możliwość korzystania z sal Urzędu Miasta Genui.

Więcej informacji o projekcie i o każdym spotkaniu można będzie znaleźć na naszej stronie fb: associazioneBratanki. Zapraszamy serdecznie!

W razie dodatkowych pytań lub ofert współpracy prosimy o konktat mailowy: [email protected].

 

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *