“ ŻYCIE ZAKLĘTE W BURSZTYNIE” czyli wystawa w Savignano

30 września 2017 w Muzeum w Savignano s/Panaro,dzięki staraniom Stowarzyszenia “Via dell’Ambra” została zainaugurowana wystawa:

Życie zaklęte w bursztynie”.Plansze ukazały wydarzenia sprzed ok.55 milionó lat, kiedy to owady  zamieszkujące tropikalne lasy, przylepiły się do sosnowej żywicy.

 

W takiej to formie w bursztynowych kamyczkach przetrwały do naszych czasów. Fotografie wykonali Aleksander Chmiel i Marek Wyszomirski. Wystawa została udostępniona przez Wydział Konsularny Ambasady RP.

 

w Rzymie.Otwarcia wystawy dokonał Burmistrz Savignano .Przybyli także uczniowie miejscowej szkoły wraz z nauczycielami.Podczas krótkiej konferencji,którą przygotowała prezes Stowarzyszenia Dorota Wiśniewska,dzieci dowiedziały się w jaki sposób doszło do powstania bursztynu i jakie ma on zastosowanie.Pan Burmistrz nawiązał do tego,w jakie drogi łączyły imperium rzymskie z ludami zamieszkującymi okolice Morza Bałtyckiego.

Uczniowie słuchali w skupieniu i oglądali plansze z zainteresowaniem.Ale największą dla nich atrakcją stanowił muzealny eksponat: szkielet słonia.

Dla Stowarzyszenia ta wystawa o bursztynie była doskonałą okazją,by wyjaśnić związki handlowe  między Imperium Rzymskim a ludami znad Bałtyku i skąd pochodzi nazwa “bursztynowy szlak”.

Wystawa jest czynna do 29 października 2017.I warto ją obejrzeć.Zapraszamy.

Anna Pankowska “Via dell’Ambra”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *