“ ŻYCIE ZAKLĘTE W BURSZTYNIE” czyli wystawa w Savignano

30 września 2017 w Muzeum w Savignano s/Panaro,dzięki staraniom Stowarzyszenia “Via dell’Ambra” została zainaugurowana wystawa:

Życie zaklęte w bursztynie”.Plansze ukazały wydarzenia sprzed ok.55 milionó lat, kiedy to owady  zamieszkujące tropikalne lasy, przylepiły się do sosnowej żywicy.

 

W takiej to formie w bursztynowych kamyczkach przetrwały do naszych czasów. Fotografie wykonali Aleksander Chmiel i Marek Wyszomirski. Wystawa została udostępniona przez Wydział Konsularny Ambasady RP.

 

w Rzymie.Otwarcia wystawy dokonał Burmistrz Savignano .Przybyli także uczniowie miejscowej szkoły wraz z nauczycielami.Podczas krótkiej konferencji,którą przygotowała prezes Stowarzyszenia Dorota Wiśniewska,dzieci dowiedziały się w jaki sposób doszło do powstania bursztynu i jakie ma on zastosowanie.Pan Burmistrz nawiązał do tego,w jakie drogi łączyły imperium rzymskie z ludami zamieszkującymi okolice Morza Bałtyckiego.

Uczniowie słuchali w skupieniu i oglądali plansze z zainteresowaniem.Ale największą dla nich atrakcją stanowił muzealny eksponat: szkielet słonia.

Dla Stowarzyszenia ta wystawa o bursztynie była doskonałą okazją,by wyjaśnić związki handlowe  między Imperium Rzymskim a ludami znad Bałtyku i skąd pochodzi nazwa “bursztynowy szlak”.

Wystawa jest czynna do 29 października 2017.I warto ją obejrzeć.Zapraszamy.

Anna Pankowska “Via dell’Ambra”
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *