Karta kredytowa – ważne pojęcia

Karta kredytowa to obecnie jeden z popularniejszych produktów kredytowych oferowanych przez banki. Posiadacz karty w ramach ustalonego limitu ma prawo w dowolnym momencie pożyczyć pieniądze od banku. Z tym kawałkiem plastiku wiąże się wiele pojęć, które nie wszystkim mogą być znane.

 

Karta kredytowa – co to jest?

 

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, której wydanie związane jest z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Klient korzystając z karty w dowolnym momencie może w ramach wspomnianego limitu pożyczyć od banku pieniądze. Kartą można dokonywać transakcji bezgotówkowych oraz gotówkowych.

 

Okres bezodsetkowy – grace period

 

Okres bezodsetkowy jest jedną z największych zalet kart kredytowych. Okres prolongaty to okres, w którym przez bank nie są pobierane odsetki od transakcji wykonywanych kartą kredytową. Długość okresu bezodsetkowego może różnić się w zależności od banku oraz rodzaju posiadanej karty. Okres ten można podzielić na dwa cykle. Pierwszy cykl nazywany jest rozliczeniowym i trwa około 30 dni. Kończy się on podsumowaniem wszystkich dokonanych transakcji przez klienta. Drugi cykl to tak zwany grace period, który w zależności od banku może trwać od 20 do 30 dni. W tym czasie klient, aby uniknąć odsetek musi spłacić całe swoje zadłużenie. W praktyce oznacza to, że jeżeli posiadacz karty w okresie bezodsetkowym ureguluje swój dług względem banku to będzie zobowiązany zwrócić dokładnie taką samą kwotę jaką pożyczył.

 

 

Odsetki i prowizje na karcie kredytowej

 

Największą zmorą karty kredytowej są prowizje oraz odsetki. To właśnie dlatego tak wielu ludzi niechętnie podchodzi do tego tematu. Prawda jest taka, że korzystając poprawnie z karty, stosując się do kilku zasad oraz regulując zadłużenie w terminie nie mamy się o co martwić. Ważną rzeczą jest unikanie transakcji gotówkowych, ponieważ nie są one wliczane do okresu bezodsetkowego. Przykład – wypłacając pieniądze z bankomatu bank od razu naliczy nam prowizję za to działanie (3%-5%) i w tym samym momencie zacznie naliczać odsetki. Może nie brzmi to tak źle, ale wyobraźmy sobie, że wypłacamy z bankomatu kwotę 1000zł. Już w chwili wypłacenia środków zostaje nam naliczona prowizja w wysokości 30-50zł. Dodatkowo od tej transakcji od razu naliczane są odsetki.

 

Koszt za wydanie standardowej karty kredytowej w większości banków wynosi 0 zł. W przypadku kart ekskluzywnych (przyznawanych osobom, które mają wysokie dochody) koszt związany z wydaniem karty może wynosić nawet kilkaset złotych.

 

Kolejna kwestia to opłata roczna za korzystanie z karty. Z reguły można jej uniknąć za wykonanie konkretnych działań na karcie, np. X transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

 

Limit na karcie kredytowej

 

Bank na podstawie comiesięcznych dochodów klienta ustala limit kredytowy, z którego może korzystać posiadacz karty, który jest też zależny od jej rodzaju. Posiadacz zwykłej „kredytówki” może nawet otrzymać limit 50 000zł, zaś karty platynowej – nawet do 1 mln zł.

 

 

PA
Artykuł powstał we współpracy z: https://www.totalmoney.pl/karty_kredytowe.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *