Do syta w samolocie – wszystko co musisz wiedzieć o jedzeniu

Posiłki serwowane w samolotach otacza aura tajemnicy. Mówi się o nich przeważnie źle i – jak ognia – próbuje unikać. Czy faktycznie opinia fatalnego smaku jest zasłużona? Sprawdziliśmy dla was, jak to tak naprawdę jest ze specjałami, serwowanymi w samolotach.

 

 

Posiłki serwowane w samolotach otacza aura tajemnicy. Mówi się o nich przeważnie źle i – jak ognia – próbuje unikać. Czy faktycznie opinia fatalnego smaku jest zasłużona? Sprawdziliśmy dla was, jak to tak naprawdę jest ze specjałami, serwowanymi w samolotach.

 

 

Czego możesz oczekiwać

 

 

Posiłki nie są serwowane na trasach krótkich, w lotach czarterowych do 3-4h, są serwowane pasażerom podczas kilkugodzinnych lotów, zwłaszcza na trasach międzykontynentalnych. Rodzaj posiłku zależny jest od pory dnia – śniadanie, obiad lub kolacja. Długim lotom zawsze towarzyszą również bezpłatne napoje. Podróżny już na etapie zakupu biletów wybiera rodzaj menu (wołowinę lub kurczaka, danie wegetariańskie czy specjalną dietę – np. dla diabetyków).

 

Posiłki oczywiście nie są przygotowywane na pokładzie samolotu. Nie ma ku temu możliwości. To przygotowane i opakowane przez współpracującą firmę cateringową gotowe zestawy do podgrzania.

 

Jeśli chodzi o smak – zasada jest podobna, jak w przypadku naziemnych restauracji – czasem bywa lepiej, czasem gorzej. Najlepszą opinią cieszą się linie Emirates, KLM, Air France i Lufthansa. Wierzcie lub nie, ale w lotniczych cateringach pracują najdoskonalsi szefowie kuchni, którzy doglądają nie tylko smaku, ale również estetyki podania swoich specjałów.

 

 

Z podziałem na klasy

 

 

Standard lotu to także standard serwowanych posiłków. Są inne w różnych klasach. Najwyższej jakości posiłki otrzymują pasażerowie klasy biznes. Inna jest także forma podania. Podczas, gdy w klasie ekonomicznej pasażerowie otrzymują posiłki na plastikowych naczyniach, klasa biznes i pierwsza, jada na porcelanowej zastawie. Podobnie ze sztućcami – pasażerowie niższych klas otrzymują jednorazówki, klasy wyższe dostają w zestawach normalne, metalowe sztućce.

 

 

Regionalne menu

 

 

Menu jest zróżnicowane. Na egzotycznych kierunkach bardzo często serwowane są regionalne potrawy, symbolizujące ciekawe miejsce docelowe, w które lecimy. Oczywiście menu w samolocie ma ograniczenia – wynikają z formy podania i możliwości (organizacji pracy załogi na pokładzie).

 

 

Tanio czyli drogo

 

Warto pamiętać, że w ofercie tanich linii lotniczych nie ma darmowych posiłków. Trasy są raczej krótkie i przewoźnicy nie są prawnie zobligowani do podawania jedzenia podczas lotu. Można oczywiście kupić na pokładzie kanapkę lub zupkę „z papierka”, ale nie jest to raczej jakość najwyższych lotów, ceny za to są nieadekwatnie (do jakości) wysokie.

 

 

Na specjalne potrzeby

 

 

Na lotach, które przewidują posiłki, dostępny jest wybór. Przewoźnicy dbają nie tylko o zdrowie, ale również przekonania pasażerów. Można wybrać menu wegetariańskie, dla diabetyków, bezglutenowe, ale także koszerne i dla wyznawców innych religii świata. Są również dania dla dzieci.

 

 

Alkohol do smaku

 

 

Wspomnieliśmy o napojach w cenie. Dotyczy to także alkoholu. Wybór trunków nie jest może szczególnie bogaty, ale zdecydowanie wystarczający – wódka, whisky, wino i inne. W wyższych klasach do dyspozycji podróżnych są zwykle także karty z wyborem win i szampan. Warto jednak pamiętać o tym, że w podniebnych podróżach alkohol uderza do głowy szybciej, a częste chodzenie do toalety jest niekoniecznie komfortowe – drinki warto więc spożywać z umiarem.

 

Materiał przygotowany przy współudziale z portalem www.centerfly.pl

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *