Stowarzyszenie włosko – polskie promocji społecznej Pro Polonia przyłącza się do apelu dotyczącego Domu Sióstr Polskich w Loreto

Informujemy, że Stowarzyszenie włosko – polskie promocji społecznej Pro Polonia przyłącza się do apelu dotyczącego Domu Sióstr Polskich w Loreto. Poniżej treść apelu:

 

APEL

Do Ambasady RP w Rzymie i przy Stolicy Apostolskiej.

Do władz cywilnych, wojskowych i religijnych wszystkich rang na terytorium regionu Marche.

Do obywateli.

 

Loreto, dnia 14 października 2017

 

Korzystając z okazji zebrania Rady Krajowej Stowarzyszenia Polaków we Włoszech, z inicjatywy Nowego Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Marche i Konsulatu Honorowego  RP w Ankonie, po nawiązaniu nieoficjalnych kontaktów ze Zgromadzeniem Sióstr Nazaretanek, z całego serca apelujemy do wszystkich zainteresowanych na niedopuszczenie do zamknięcia Domu Pielgrzyma, powszechnie znanego jako Dom Sióstr Polskich prowadzonego przez Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu (założonego przez błogosławioną Matkę Franciszkę Siedliską). Od dawna zamieszkują one w tym mieście, a przede wszystkim znane są jako instytucja, która od 1946 roku wypełniła łaskawe i zaszczytne powołanie matczynej opieki nad Cmentarzem Wojskowym w Loreto, gdzie spoczywa ponad tysiąc żołnierzy.

Od lat, siostry znane są ze swej gościnności, uprzejmości i wspaniałej służby podejmowania pielgrzymów polskich, którzy do dziś są najliczniejszą grupą turystów bazyliki w Loreto, w kulcie Domu Najświętrzej Rodziny z Nazaret, który jest głównym elementem w duchowości Zgromadzenia.

 

Dodajmy, że miejsce to odwiedził święty papież Karola Wojtyły, który przebywał w Domu Sióstr kiedy obejmował jeszcze stanowisko krakowskiego kardynała oraz podczas pielgrzymki  do Loreto w dniu 8 września 1979; jako Jan Paweł II i nie zapomniał złożyć wizytę siostrom podkreślając ich ważną rolę, zarówno w przeszłości jak i codziennej służbie.

Wiemy, że tym oto apelem możemy tylko prosić Przełożonych Zgromadzenia Sióstr z Nazaretu, jak i tych wszystkich, którzy mogą i powinni zastanowić się nad tym poważnym faktem jaki nastąpiłby w życiu społecznym i religijnym Loreto, dla stowarzyszeń polskich na świecie, dla tych z siedzibą we Włoszech, które co roku biorą udział w uroczystych ceremoniach, wraz z rodzinami kombatantów.

Mamy nadzieję, że wszyscy razem zrobimy co w naszej mocy, aby przemyśleć i/lub zmienić decyzję, o której się dowiedzieliśmy drogą nieoficjalną. Naszym zdaniem, jesteśmy pewni, że można znaleźć jak najszybciej złoty środek dla potrzeb każdej z zainteresowanych stron i pozostajemy do pełnej dyspozycji w tej sprawie.

Do petycji  zbierane są podpisy od 14 października z prośbą do przyłączenia się do inicjatywy również on line, wysyłając wiadomość na adres:

[email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *