Dlaczego warto jeść czekoladę?

To jeden z najbardziej lubianych smakołyków wszech czasów. Poprawia nastrój, dodaje energii, likwiduje zmęczenie. Czekolada ma wiele właściwości zdrowotnych, i uważana jest za afrodyzjak.

 

Owoc drzewa kakaowca jest podłużny, ma postać bruzdkowatej jagody, wewnątrz której znajduje się kilkadziesiąt nasion. Pierwsi rdzenni mieszkańcy amazońskiej dżungli wyrabiali z ziarna gorzką wodę. Majowie i Aztekowie pili eliksir podczas obrzędów i świąt, a ze względu na właściwości pobudzające podawano go także wojownikom. Kiedy w XVII wieku Cortes sprowadził kakao do Europy, zyskało ono dużą popularność. Przypisywano mu korzystny wpływ na wszelkie siły witalne i leczono nim wiele chorób, przez co aż do XIX wieku było sprzedawane w aptekach jako afrodyzjak.

 

 

Zbawienne właściwości

 

Czekolada była traktowana jako źródło jedynie pustych kalorii, które obciążały wątrobę, powodująca próchnicę p podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Jak donoszą najnowsze badania, czekolada zmniejsza aktywność płytek krwi, a tym samym zapobiega zakrzepom, zmniejszając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. W czekoladzie występują także substancje wpływające pobudzająco na organizm człowieka – kofeina i teobromina.

 

Czekolada jest źródłem prozdrowotnych flawonoidów. Wpływają one pozytywnie, szczególnie w gorzkiej czekoladzie na poprawę wyników badań morfologicznych. Wykazano, że konsumpcja gorzkiej czekolady ma dla organizmu znaczenie hipotensyjne i hipolemizujące. Badania potwierdzają, że spożycie gorzkiej czekolady zmniejsza ryzyko zachorowania na insulinooporność i miażdżycę oraz obniżenie poziomu glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego krwi. Równocześnie jest ona również źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego zaleca się spożywanie niewielkich ilości gorzkiej czekolady o zawartości przynajmniej 70% suchej masy kakaowej. Wraz ze wzrostem zawartości kakao w czekoladach zwiększa się zawartość magnezu, żelaza, manganu i cynku. Natomiast czekolada mleczna oraz biała zawierają czterokrotnie więcej wapnia niż w czekoladzie gorzkiej.

 

Czekolada gorzka

 

Należy do produktów odznaczających się bardzo dużą kalorycznością, dostarcza 530 – 580 kcal w 100 g, dzięki zawartości przede wszystkim tłuszczu i cukru. Pomimo dużej zawartości sacharozy czekolada ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po jej spożyciu nie następuje gwałtowny wzrost glukozy we krwi.

 

Czekolada jest wyrobem głównie cukierniczym, ale stosuje się ją również do dań wytrawnych. Podstawowym surowcem do produkcji czekolady jest palone ziarno kakaowe. Uzyskiwana jest z miazgi kakaowej, masła kakaowego (tłuszczu kakaowego) oraz dodatku cukru lub substancji słodzącej w wieloetapowym procesie produkcji. Pierwszym etapem jest fermentacja ziaren kakaowca, następnie czyszczenie, prażenie, mielenie, zgniatanie, walcowanie, konszowanie oraz temperowanie. Aby powstała „rozpływająca się w ustach” czekolada, miazgę kakaową zmieszaną z innymi produktami, poddaje się konszowaniu, czyli długotrwałemu w określonych temperaturach, co zmniejsz ilość garbników i pozwala uzyskać właściwą konsystencję produktu.

 

 

 

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://spis.com.pl/ – portal poruszający tematykę diet i odchudzania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.