Frutta Martorana – sycylijskie tradycje na Święto Zmarłych

Sycylijskie Święto Zmarłych i tradycje z nim związane….

Kiedy nadchodzi listopad i powoli zbliża się okres zimowy, wystawy sycylijskich cukierni wypełniają się kolorami, wystawiając kosze wypełnione różnokolorowymi warzywami i owocami wszelkiego rodzaju… to jest właśnie Frutta Martorana – słodycze z ciasta marcepanowego o niepowtarzalnym zapachu, które są idealną imitacją pomarańczy, mandarynek, brzoskwiń, opuncji, bakłażanów, karczochów i tego co jeszcze podpowie Wam fantazja…

Nazwa jest pochodzenia arabskiego „mauthban” co znaczy pojemnik, przeważnie drewniany, w którym były przewożone z Cypru słodycze z ciasta marcepanowego. Na Sycylii marcepan, nazywany również „pasta reale”, czyli prawdziwe ciasto… Twierdzi się, że słodycze te po raz pierwszy zostały przygotowane w Palermo, w klasztorze benedyktyńskim wybudowanym około 1000 roku przez Panią Eloisa Martorana, w pobliżu kościoła Santa Maria dell’Ammiraglio, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Podczas wizyty ważnych gości zakonnice przystroiły drzewa w ogrodzie zakonu, w przeciwnym wypadku ogołocone z liści podczas zimy świeciły by pustymi konarami…. owocami z kolorowego ciasta marcepanowego.

Drugi sycylijski zwyczaj związany ze Świętem Zmarłych w Palermo to tradycja, że w dniu 2 listopada, w Dzień Zaduszny, daje się dzieciom kosze tzw.” u’ cannistru” pełne suszonych owoców, zabawek i słodyczy. Są to tradycyjne sycylijskie słodycze i oczywiście nie może zabraknąć Frutta Martorana. Na środku w koszu, jak na tronie jest Pupo di Zuccero lub Pupaccena, lalka cukrowa, która potem najczęściej znajdzie swoje miejsce na kredensie jako bibelot. Ta tradycyjna figurka przedstawiała klasycznego francuskiego paladyna z teatru lalek, według wierzeń otrzymywał on dary od zmarłych…

Dzisiaj do wzorców dla lalek cukrowych dołączyli współcześni bohaterowie…. Figurki robione są z rozpuszczonego cukru w gipsowych foremkach, potem zostają pomalowane…. myślę, że są robione w podobny sposób jak nasze polskie, wielkanocne, cukrowe baranki… Na Sycylii w nocy z 1 na 2 listopada czyli w nocy z Dnia Wszystkich Świętych na Dzień Zaduszny – Święto Zmarłych, które jest do tej pory celebrowane zmarli powracali na ziemię i przynosili dzieciom smakołyki, aby pozostało im dobre wspomnienie.

Czytaj dalej: Sycylia bocznymi drogami




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *