Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych obchodzone w różnych krajach

Wszystkich Świętych obchodzi się właściwie na całym świecie. W tym dniu wspominamy swoich bliskich, którzy od nas odeszli. Ludzie umierają niezależnie od szerokości geograficznej, dla nikogo nie ma taryfy ulgowej. Pozostawiają swoje rodziny i przyjaciół w smutku i żalu.

Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych obchodzone są w różnych państwach w odmienny sposób. Wynika to z religii, ale także z kultury i tradycji, które obowiązują w danym kraju. Polacy w tych dniach oddają sie zadumie i refleksji nad nieuchronnością śmierci, w zamyśleniu wspominają swoich bliskich zmarłych. Udają się na ich groby, gdzie składają kwiaty i zapalają znicze. A jak Wszystkich Świętych obchodzi się w innych krajach?

FRANCJA   'La Toussaint’- tak w tym kraju nazywa się to święto. Francuzi, podobnie jak Polacy, odwiedzają groby bliskich i składają na nich kwiaty. Nie zapalają oni jednak na nagrobkach zniczy. Tego dnia szczególną popularnością cieszy się cmentarz Père- Lâchais, gdzie prawdziwe tłumy odwiedzają groby znanych postaci-Jima Morrisona czy Fryderyka Chopina.

NIEMCY   U naszych zachodnich sąsiadów sposób obchodzenia tego dnia różni się w zależności od regionu. Najwięcej osób odwiedza groby zmarłych na południu kraju, czyli tam, gdzie dominującą religią jest rzymski katolicyzm. Zapalają na nagrobkach znicze i przynoszą kwiaty. W pozostałej części Niemiec Wszystkich Świętych nie jest świętem zbyt popularnym (np. w Berlinie jest tylko 320 tys.katolików, co stanowi jedynie 9% wszystkich mieszkańców)

BUŁGARIA Jest to kraj prawosławny, w którym nie obchodzi się Wszystkich Świętych. Zmarłych wspomina się w Zaduszki Archanielskie, które przypadają 3 listopada. Bułgarzy zapalają na grobach bliskich znicze oraz polewają je czerwonym winem, które symbolizuje krew Chrystusa. Sami też mogą napić się jeden kieliszek, ale nie z butelki, którą polewali groby. Tego dnia czci się jednak przede wszystkim pamięć poległych za Ojczyznę żołnierzy. Na cmentarzach wojskowych i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Sofii składane są wieńce.

HISZPANIA  W tym kraju zamiast zniczy zapala się na grobach elektryczne lampki. W niektórych regionach pali się ogniska, przy których piecze się kasztany. Ogniska te mają wskazywać zmarłym drogę do domu. W Walencji w wigilię Wszystkich Świętych zapala się w domach świece. Natomiast w niektórych regionach Galicji na grobach zjada się pierogi. W mieście Teruel i jego okolicach panuje zwyczaj, który nakazuje napychać się tego dnia jedzeniem. W ten sposób złe duchy nie mają miejsca, aby rozgościć się w ciele.

JAPONIA  Dzień, w którym Japończycy wspominają swoich zmarłych krewnych nazywa się’Bon’,w zależności od regionu przypada on w połowie lipca lub sierpnia. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wierzą, że podczas Bon dusze zmarłych powracają na Ziemię. W wielu miastach odbywają się rytualne tańce, tzw.Bon-Odori, a na progach domów ustawiane są specjalne latarnie, czyli mukaebi (ognie powitalne).

MEKSYK  W tym państwie obchodzi się Dia de los Muertos, święto jest podzielone na 2 części. Pierwsza cześć poświęcona zmarłym dzieciom, które nazywa się aniołkami, przypada 31 października. Druga część obchodzona jest 1 i 2 dnia listopada i poświęcona jest zmarłym dorosłym. Święto jest niesamowicie barwne i radosne, a przygotowania zaczynają sie juz kilka tygodni wcześniej. W sklepach można kupić specjalne figurki w kształcie szkieletów i upiorów z napisami typu: 'oczekuję cię’ , 'już wkrótce’. Domy są sprzątane na przyjście zmarłych, a 1 z najpopularniejszych dań serwowanych podczas tego swieta jest kurczak w czekoladzie. Rodziny odwiedzają też groby swoich bliskich, a w niektórych regionach kraju biesiadują przy nich całą noc. Na nagrobkach dzieci stawia się zabawki i ubranka.
.
FILIPINY  1 listopada jest dniem wolnym od pracy, a rodziny spotykają się na cmentarzach, gdzie rozstawiają namioty. Dekorują groby kolorowymi ozdobami i świętują całą noc. W niektórych regionach po ulicach miast wędrują w nocy tzw. pangangaluluwa, grając i śpiewając w imieniu tych, co odeszli.
.
EKWADOR Zmarlych wspomina się przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami, takimi jak np. chleb guagua w ksztalcie dziecka. Indianie odwiedzają groby bliskich, grając na nich w kości. Nie jest to zabawa lecz rodzaj rozmowy ze zmarłymi.
.
STANY ZJEDNOCZONE W kraju tym obchodzi się Halloween, a dokładniej All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych). Zwyczaj ten pochodzi od Celtów, a do Usa dotarł wraz z iralndzkimi imigrantami. Symbolem tego święta jest wydrążona dynia ze świeczką w środku. Dzieci, przebrane za duchy i wampiry, chodzą po domach z pytaniem: 'cukierek czy psikus’?
.
Korespondencja: Józefina PlesnerDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *