Monte Cassino: prośba o podpisanie petycji

Do Redakcji przyszedł mail od Prezesa Związku Polaków we Włoszech, pani Urszuli Stefańskiej Andreini . W ostatnich dniach  wyszła ponownie  na jaw sprawa
prywatyzacji drogi dojazdowej do polskich pomnikòw na Monte Cassino.

 

Posiedzenie, na ktòrym może dojść do decyzji zaplanowano na 6 listopada 2017r.

W internecie można podpisać petycję (proszę kliknąć tutaj), poniżej jej treść:

 

Żądamy, aby Gmina Cassino odrzuciła wniosek o prywatyzację drogi publicznej na terenie Albanety na Monte Cassino.

Publiczna droga na Albanecie łączy trzy pomniki 2 Korpusu Polskiego: pomnik 3. Dywizji Strzelców Karpackich, pomnik 5 Kresowej Dywizji Piechoty oraz pomnik 4 Pułku Pancernego Skorpion. Wzniesiono je w miejscach, gdzie toczyła się Bitwa o Monte Cassino i gdzie wielu polskich żołnierzy oddało życie „za wolność naszą i waszą”. Obecny dzierżawca terenów na Albanecie złożył wniosek o zmianę klasyfikacji drogi z publicznej na prywatną. Jeśli do tego dojdzie, niemożliwy będzie swobodny i darmowy dostęp do pomników.

Autor wniosku już poprzednio, w grudniu 2015 r., znieważył pamięć poległych organizując na terenach Bitwy o Monte Cassino komercyjną imprezę pod nazwą „wioska świąteczna” i żądając opłat za wstęp na Albanetę.

Prywatyzacja drogi byłaby niezgodna z włoskim prawem, które nie pozwala zmieniać statusu drogi z publicznego na prywatny, jeśli sprzeciwia się temu wyraźny interes publiczny. Istnienie interesu publicznego w tym przypadku zostało niedawno potwierdzone przez Sąd Administracyjny Regionu Lacjum, który w orzeczeniu n. 191/2017 jednoznacznie uznał, że droga na Albanecie jest drogą publiczną między innymi dlatego, że prowadzi do pomników 2 Korpusu Polskiego. Również Ministerstwo Dóbr Kultury, Działalności Kulturalnej i Turystyki, które otoczyło ścisłą ochroną cały obszar Bitwy o Monte Cassino (D.M. n. 81/2016), uznało ostatnio, że pomniki 2 Korpusu Polskiego na Albanecie oraz wszelkie inne obiekty o znaczeniu historycznym, w tym także lokalne drogi, są nieruchomościami stanowiącymi publiczne dobra kultury w rozumieniu prawa włoskiego i jako takie winny być swobodnie dostępne.

W związku z tym i z uwagi na oczywiste publiczne przeznaczenie drogi, Związek Polaków we Włoszech oraz Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego apelują do burmistrza Gminy Cassino Pana Carlo Maria d’Alessandro, aby odrzucił wniosek o prywatyzację drogi publicznej na Albanecie.

 

 

Link do petycji, proszę kliknąć tutaj
One thought on “Monte Cassino: prośba o podpisanie petycji

 1. Dzidek

  Taka refleksja:
  -w sąsiednim mieście rok temu rozebrano monument upamiętniający poległych żołnierzy armii czerwonej podczas II WW.
  Oczywiście przykład nie jest odpowiedni bo sowieci byli okupantami.
  Ale daje do myślenia o tym jak sami postępujemy i dlaczego wymagamy innych standardów niż te z którymi akurat nam wygodnie.
  Także były protesty i prośby rosyjskiej ambasady i kombatantów.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 1