Na wniosek polskich dzieci doktor Pietro Bartolo z Lampedusy został Kawalerem Orderu Uśmiechu

Pietro Bartolo, lekarza z wyspy Lampedusy, który od 1991 roku, zarządza tamtejszą przychodnią, nie trzeba chyba  nikomu przedstawiać we Włoszech. W ciągu tych 26 lat zbadał 300 tysięcy osób. Doktor Bartolo, człowiek o wyjątkowej empatii, nie tylko leczy, ale wspiera i pociesza imigrantów, a wśród nich tysiące dzieci. To właśnie w ich oczach widzi ogrom smutku, grozy i przerażenia. Bo dzieci uchodźców w swoim kilkuletnim życiu widziały już wszystko co najgorsze: cierpienie i śmierć.

Lekarz pilnuje aby dzieci nie pogubiły się, nie straciły kontaktu z bliskimi, dba aby miały swoje miejsce do zabawy i bezustannie przypomina o nich całemu światu nagłaśniając o ich losie we wszystkich mediach.

Doktor Bartolo jest także autorem książki „Lacrime di sale” (Łzy soli), Mondadori, 2016, a także bohaterem słynnego filmu „Fuocoammare” 2016, reż. Gianfranco Rosi.

28 października 2017 na wniosek polskich dzieci doktor Piero Bartolo został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Przypomnijmy, że w 2015 roku doktor Piero Bartolo został odznaczony polską Nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello – Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (przyznawana osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur).

Czytaj więcej na stronie: orderusmiechu.pl

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *