Pokrzywa i jej niezwykłe właściwości

Znana jest każdemu z nas. Niejeden pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa, jak boli, gdy poparzymy nią odkrytą skórę. To właśnie dlatego nie lubią jej dzieci. Z kolei dorośli na polach uprawnych i w ogródkach traktują ją jako chwast. Czy rzeczywiście pokrzywa nie ma w sobie żadnych cennych wartości, o których można by napisać? Wręcz przeciwnie. Współcześnie trochę zapomniana i niedoceniana, stanowiła dawniej ważny składnik diety ludzi i zwierząt gospodarskich.

 

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) w przeszłości była rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystywano ją jako składnik diety, roślinę leczniczą i kosmetyczną. Współcześnie niestety bardzo niedoceniana. Wielu osobom kojarzy się niemal wyłącznie z pieczeniem i swędzeniem, do którego dochodzi przy jej kontakcie ze skórą człowieka.

 

Za te dolegliwości odpowiedzialne są takie substancje jak kwas mrówkowy, histamina i serotonina znajdujące w małych włoskach pokrywających całą roślinę. Paradoksalnie to właśnie tym samym substancjom, które wywołują uporczywe dolegliwości, pokrzywa zwyczajna zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości.

Trochę historii

 

O leczniczych właściwościach pokrzywy rozpisywał się już Hipokrates w czasach starożytności.  Stosowano ją wtedy powszechnie w ziołolecznictwie, kuchni i kosmetyce. Jej zalety wychwalali także Hildegarda z Bingen i Hieronim Bock, określając pokrzywę mianem jednej z najważniejszych roślin użytkowych.

 

W XIX w. roślina została zapomniana. Teraz ponownie wraz z modą na zdrowe żywienie i zapotrzebowaniem na naturalne, zdrowe i bogate w witaminy oraz wartości odżywcze pokarmy, powraca do łask.

 

Do czego wykorzystywały pokrzywę nasze babcie

 

W przeszłości pokrzywa zwyczajna wykorzystywana była nie tylko w medycynie naturalnej. Powszechnie stosowaną ją również w kuchni. W przeszłości na przednówku gotowano z niej zupę, nieco później przygotowywano też sałatki z dodatkiem pokrzywy. Powszechnym zaleceniem przy wiosennym przemęczeniu było picie soku ze świeżo zerwanych liści pokrzywy. W zimie z kolei wyśmienicie sprawdzał się napar przyrządzony z liści suszonych.

 

Jednak z niezwykłych właściwości pokrzywy korzystali nie tylko ludzie. Powszechne jeszcze nawet w czasach dzisiejszych, jest dodawanie posiekanych liści pokrzywy do karmy zwierząt gospodarskich.

 

Dlaczego pokrzywa jest tak cenna?

 

Pokrzywa zwyczajna jest bardzo bogata w ważne dla organizmu człowieka składniki odżywcze. Związki biologicznie aktywne znajdujemy w liściach, korzeniu i zielu rośliny. Są to między innymi witamina C, A, E i K, białka, a także cenne pierwiastki, w tym wapń, magnez, krzem i żelazo. Analiza biochemiczna wykazała również w pokrzywie obecność takich związków jak chlorofil, antocyjany, alkaloidy, flawonoidy, cholinę, serotoninę, taniny i sterole, a także kwasy: linolowy i linolenowy, kawowy, kumarowy, mrówkowy, masłowy, bursztynowy, octowy, szczawiowy, fosforowy, pantotenowy i glikolowy.

 

W celach spożywczych i leczniczych warto zbierać przede wszystkim młode rośliny. W starszych mogą pojawiać się szkodliwe dla nerek cystolity.

 

Lecznicze właściwości
Lista zastosowań pokrzywy w ziołolecznictwie jest bardzo długa. Trudno byłoby wymienić tu wszystkie możliwe wykorzystania rośliny. Dlatego pokrótce wspomnę tylko o jej właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i antybakteryjnych, możliwości leczenia schorzeń dróg moczowych, a także wspomaganiu leczenia w nieżytach żołądka, chorobach płuc, trądziku i stanach ogólnego osłabienia organizmu.

 

 

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat leczniczych właściwości pokrzywy, zajrzyj na stronę https://lgdolkusz.pl

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *