Problem południa Włoch rozwiąże się… przez eutanazję

Przemysł na południu Włoch nabiera tempa, prognozy na lata 2017/2018 są bardzo optymistyczne, Południe wychodzi z długotrwałej recesji.

W ostatnich latach wzrost gospodarczy na południu Włoch jest nawet bardziej dynamiczny niż na północy kraju – powiedział w wywiadzie dla telewizji Rai1 Adriano Ginnola, przewodniczący stowarzyszenia na rzecz rozwoju przemysłu na południu SVIMEZ – Associazione per lo sviluppo dell’industria nel Mezzogiorno.

A jednak mieszkańcy nie odczuwają żadnej poprawy, sytuacja społeczna nadal jest bardzo ciężka.

Południe Włoch straciło przez ostatnie lata 14% PKB – tłumaczy Ginnola – podczas gdy północ nieco mniej, bo 8%. Lecz wciąż największym problemem na południu jest bezrobocie. Procent zatrudnienia  jest jednym z najniższych w Europie, aż o 35% niższy od średniej europejskiej. Jedna dziesiąta mieszkanców południa żyje w totalnej biedzie. Przez ostatnie 15 lat prawie 200 tysiecy absolwentow szkół wyższych opuściło południowe regiony. Ta emigracja selektywna młodych osób z wyższym wykształceniem bezprecedensowo zmienia piramidę demograficzną kraju. Eksperci przewidują, że jeśli nie zmieni się ogólnokrajowa strategia to za 20 lat w południowych regionach będzie o 5 milionów mieszkańców mniej.

Jednym słowem problem Południa sam się rozwiąże i to przez eutanazję, bo po prostu, stopniowo zaniknie… – ostrzega pesymistycznie Adriano Ginnola.

.
.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *