Gdzie oddać stary sprzęt elektroniczny i elektryczny?

Niepotrzebnego nam sprzętu elektronicznego i elektrycznego nie powinniśmy wyrzucać do śmietnika, ani tym bardziej wywozić go do lasu. Jest to nie tylko zabronione przez przepisy (możemy zostać ukarani grzywną), ale także szkodliwe. Postępując w ten sposób zatruwamy samych siebie i środowisko, w którym żyjemy. Zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne zawierają bowiem duże ilości szkodliwych substancji.

 

 

Jakie substancje mogą zawierać urządzenia RTV i AGD?

 

Mimo starań, aby podzespoły tych urządzeń zawierała jak najmniejsze ilości metali ciężkich i innych szkodliwych substancji na ten moment nie potrafimy ich całkowicie nie stosować. Korzystanie z urządzeń tych na co dzień nie jest dla nas groźne. Stają się niebezpieczne, kiedy zostaną zdemontowane lub wyrzucone. Wtedy zawarte w nich substancje przedostają się nie tylko do atmosfery, ale także do gleby i wód gruntowych. Na wielu sprzętach znajduje się ikonka przekreślonego kosza. Oznacza ona, że są one niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Może się w nich znajdować na przykład ołów. Jest on wykorzystywany w stopach lutowniczych, czyli znajduje się we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Ołów zawierają także akumulatory, świetlówki i lampy kineskopowe. Z wyrzuconego na wysypisko śmieci starego akumulatora ołów po pewnym czasie przedostanie się do wody i gleby. Trafi stamtąd do roślin, którymi odżywiają się zwierzęta. Może też przedostać się do roślin, które spożywamy bezpośrednio. Po przedostaniu się do organizmu gromadzi się w nerkach, wątrobie, mózgu, szkielecie. Ołów ma silne działanie rakotwórcze, działa także toksycznie na układ nerwowy. W zużytych bateriach znajduje się nikiel i kadm. Oba te metale wywołują zmiany nowotworowe, zaburzają czynności nerek i wątroby.

 

Gdzie oddać elektrośmieci?

 

Każda gmina ma obowiązek zorganizować na swoim terenie punkt odbioru elektroodpadów. Do takiego punktu możemy nieodpłatnie oddać każdą ilość urządzeń, które zaliczane są do elektroodpadów. Informację o tym, gdzie znajduje się taki punkt znajdziemy na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy lub na jej stronie internetowej. Czasem organizowane są także okresowe zbiórki elektronicznych i elektrycznych odpadów. Do punktów tych mieszkańcy mogą oddawać drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Większe – pralki, lodówki, telewizory z ekranem powyżej 24 cali są mogą zostać zabrane bezpośrednio z naszego domu. W lokalnych mediach znajdziemy numery telefonów do specjalistycznych firm, które odbiorą je od nas nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. W niektórych sieciach handlowych wystawione są także pojemniki, do których możemy wrzucić zużyte baterie. Do niektórych można wrzucać także niewielki sprzęt elektryczny.

 

Dzisiaj nie ma najmniejszego problemu z pozbyciem się elektrośmieci w sposób, który nie zagraża środowisku naturalnemu. Powinniśmy z tej możliwości korzystać. Za wyrzucenie ich do śmietnika możemy zostać ukarani wysoką grzywną. Także z tego powodu powinniśmy wyrzucać elektroodpady w sposób właściwy.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ekokompan.pl, która specjalizuje się w utylizacji sprzętu elektronicznego i elektrycznego.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *