Polski fryzjer i stylista bród Mistrzem Świata Fryzjerów w Paestum. Jakie są nowe trendy dla panów?

Zapraszamy na rozmowę z fyzjerem i stylistą bród Łukaszem  Janikiem, który zdobył tytuł Mistrza Świata Fryzjerów w tegorocznym konkursie, który odbył się w Paestum (Salerno).

Panie Łukaszu, gratulujemy serdecznie zwycięstwa tak prestiżowego konkursu. Proszę nam opowiedzieć o mistrzostwach i o swoich wrażeniach z pobytu we Włoszech.

Mistrzostwa odbyły się w Paestum w hotelu Ariston, jakieś 100 kilometrów od Neapolu, w dniach 29-30.10.17.


Pełna nazwa targów fryzjerskich  brzmi HAIR And BEAUTY CONGRESS a mistrzostw FESTIVAL INTERNAZIONALE DE LA COIFFURE C.A.T  (www.hairandbeauty.it). Był to także 80 jubileusz powstania federacji CMC (Confederazione Mondiale Della Coiffure, cmcmondiale.com)

Włochy przywitały nas słońcem :). Całkowicie inna pogoda niż w Polsce. Mogliśmy podziwiać piękny Neapol z lotu ptaka. Niestety czas, który nas gonił pozwolił tylko na takie zwiedzanie. Przylecieliśmy o 14, a na lotnisku czekała nas szybka zbiórka i w drogę do hotelu.

Troszkę długo się jechało, ale w grupie zdecydowanie szybciej uciekał nam czas 🙂 , zdążyliśmy się zatrzymać na tzw. „szybkiego papierosa” na punkcie widokowym. Już w Paestum mogliśmy poznać gościnność miejscowych ludzi, mimo sjesty starali się nam pomóc i napełnić puste brzuchy. Miła atmosfera, bardzo dobre jedzenie pozwala mi powiedzieć, że na pewno tam wrócę.

 

A jaka atmosfera panowała już na targach? 
Jeśli chodzi o same targi fryzjerskie to był tam bardzo wysoki poziom – poziom światowy! Nie byłem tym faktem zaskoczony, a wręcz tego się spodziewałem. Człowiek nie szukał fryzur, które by mu się podobały (bo wszystkie były super i spełniały wszelkie wyobrażenia), ale fryzur, którym czegoś brakowało 🙂 . Mogłem podziwiać naprawdę światowy poziom!

 

Jakie były zasady konkursu?

W konkurencji, w której brałem udział wszyscy zawodnicy musieli wykonać jedno z  następujących cieniowań: lekkie, średnie, mocne i uczesać swojego modela w stylu tzw.”starej szkoły”, na który każdy z zawodników miał 40 min (strzyżenie  bez użycia maszynki i nożyczkami o gładkich ostrzach). Konkurencja liczyła około 25 osób z całego świata, m.in. z Rosji, Szkocji, Niemiec, Włoch…

Jak długo przygotowywał się Pan do mistrzostw we Włoszech?

Przygotowania trwały prawie 7 miesięcy, a ostatnie dwa były najgorętsze. Myślę, że długie treningi i przygotowania opłaciły się, bo dzięki temu wróciłem do Polski jako mistrz :).
Co więcej, mój klient Filip występował w stroju góralskim. Strój zrobił fantastyczny efekt i wywołał furorę. Włosi byli zaskoczeni i bardzo podziwiali polski strój regionalny. Również w międzyczasie odbywały się inne konkurencje: ze strzyżenia wzorków  oraz salon look, gdzie fryzury były bardziej kreatywne.

Był to indywidualny czy zespołowy udział w konkursie?

Jechaliśmy jako polska kadra fryzjerów federacji CMC (konkurencje były jednak indywidualne i nie braliśmy udziału w konkurencjach drużynowych). Także tytuły każdy zdobywał osobno, ale wszyscy wróciliśmy jako wygrani 🙂 Ten sukces jest okupiony pracą, determinacją i zaangażowaniem całego zespołu :).

 

Opowie nam Pan coś o sobie i swoich sukcesach? Jak doszedł Pan do tak błyskotliwej kariery?
Pochodzę  z Nowego Targu, ale pracuję na co dzień w Chrzanowie jako fryzjer i stylista bród –  lub barber, a to ostatnie najbardziej mi odpowiada. Pragnąłem być plastykiem, nie udało się, więc wypróbowałem swoich artystycznych umiejętności w fryzjerstwie. Za namową przyjaciela obrałem właśnie ten kierunek. Jak widać udało się :). Obecnie mieszkam w Chrzanowie gdzie prowadzę swój „LUCKY barber shop „.
Wymienię jeszcze moje tytuły:
*Dwa złote medale i jeden srebrny w Otwartych Mistrzostwach Poznań 2009 r
*Mistrz Śląska w kategori junior męski Katowice 2009 r
*II V-ce Mistrz Barberingu w Polsce na Mistrzostwach Polski Poznań 2016
*I miejsce Barber Style w otwartym konkursie Gdansk 2016
*I V-ce Mistrz Polski Poznań 2017
*Członek Polskiej kadry fryzjerów Confederation Mondiale de la Coiffure (CMC)
*I V-ce Mistrz Ogólnopolskich Mistrzostw w Strzyżeniu Męskim – Barber’s Battle – Warszawa 2017
*Członek Jury w Pierszych Międzynarodowych Mistrzostw we Fryzjerstwie CMC Polska 2017


No i najważniejsze w tym roku :
Złoty medal i jednocześnie mistrz świata konkurencji old school (CMC Mondiale) 2017

Zdradzi Pan naszym czytelnikom najnowsze trendy fryzur dla mężczyzn?
Modne fryzury na ten sezon to dłuższa góra i mocno wycięte boki, czyli fryzury klasyczne, ale z nowoczesnym akcentem 👍

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka B. Gorzkowska

Zdjęcia: prywatne archiwum Łukasza Janika
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *