Merano: WineFestival – najbardziej prestiżowy festiwal wina we Włoszech

Merano (Trydent): WineFestival 10-14 listopada – najbardziej prestiżowy festiwal wina we Włoszech połączony z CookingFarm (farma gotowania).

To już 26 edycja festiwalu wina, jednego z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych w całej Europie i na świecie. W zeszłym roku sprzedano ponad 10 tysięcy biletów wstępu, a koszt biletu to 90 euro za dzień. To pierwsze wydarzenie organizowane w Europie, zainaugurowane w 1992 roku w Merano, które koncentruje się wyłącznie na starannie wyselekcjonowanej jakości win oraz eleganckim i elitarnym środowisku. Wejście na festiwal wyłożono różowymi dywanami oraz ustawiono kwietniki. To nie tylko wydarzenie na którym można degustować najlepsze wina, ale również prawdziwe forum gdzie odbywa się wymiana opinii pomiędzy producentami, profesjonistami z branży i konsumentami.

WineFestival to także prawdziwy raj dla sommelierów, w którym uczestniczą także wyróżnieni producenci serów, wędlin, przetwórstwa owocowo-warzywnego, producentów makaronów biologicznych oraz producenci likierów, piwa i wódki. Nie zabrakło również wyrobów czekoladowych i ciastek.

Światowa reputacja festiwalu opiera się na jakości i elegancji, i jest ważnym wydarzeniem dla znawców i amatorów win oraz firm, które poszukują winnic do dystrybucji na cały świat. To także świetna okazja dla producentów by zawrzeć nowe kontakty i współpracę.

W tegorocznym festiwalu wzięło udział ponad 450 winnic, w tym 800 markowych win krajowych i 250 zagranicznych. Nowością w ostatnich latach jest wino naturalne-biologiczne, produkowane ze starannie wyselekcjonowanych winnic, zmodyfikowanych genetycznie roślin, odpornych na choroby grzybowe.

CookingFarm jest częścią festiwalu gdzie odbywa się gotowanie na żywo. Biorą w nim udział najlepsi kucharze i mistrzowie kuchni, a gotując wyjaśniają cały proces gotowania. Osobiście byłam obecna przy prezentacji potrawy z ryżu, więc pokaz rozpoczął się od przeglądu rodzajów ryżu, a skończył na doborze wina do potrawy. Publiczność mogła również skosztować danie delektując się odpowiednio dobranym winem.

Na zakończenie, 14 listopada zaprogramowano emocje bez granic „Catwalk Champagne”, najbardziej ekskluzywny i ekscytujący moment: parada ponad 250 szampanów francuskich z 80 najbardziej znanych firm.

Oto niektóre wina, które udało mi się skosztować:

1 Falanghina del Sannio -Mustilli
2 Gewurtztraminer 2010
3 Lugana-Ca Maiol
4 Cartizze-Canavel
5 Cabernet Sauvignon -Punto zero 2013
6 Amarone zymé. 2006
7 Barolo -Parusso 2009 i 2013
8 Amarone della valpolicella 2006 i 2011
9 Nero d’avola -2011
10 Brunello di Montalcino 2009 – Col d’Orcia
11 Bordeax supérieur 2009
12 Saten 2015
13 Maso Martis brut
14 Chardonnay 2011

Przyznam, że jak na mój smak, wyśmienite było Amarone – 2006, wino czerwone o łagodnym delikatnym bukiecie smakowym oraz zapachu dojrzałych i suszonych owoców wino towarzyskie, które przyjemnie jest degustować nawet bez konsumowania potraw. Na zdrowie!

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *