Łańcuchy śniegowe – jak je wybrać?

Zarówno w Polsce, jak i w Europie zimy potrafią być tak srogie i śnieżne, że nawet opony zimowe nie zapewniają samochodom dostatecznej przyczepności do podłoża. Warto wtedy zaopatrzyć się w łańcuchy, które zapewnią znacznie większe bezpieczeństwo jazdy.

 

W naszym kraju zakładanie łańcuchów siegowych nie obowiązuje wszystkich – są one wymagane tylko na niektórych górskich drogach, co opisane jest odpowiednimi znakami. Bardzo często pod znakiem znajduje się też tabliczka, która wyjaśnia jakie dokładnie pojazdy objęte są tym nakazem. Oczywiście można je także stosować na innych śliskich drogach, ale warunek jest jeden – muszą być one pokryte śniegiem. Jazda z łańcuchami po „czarnej” ulicy jest niebezpieczna, a poza tym grozi mandatem. Trzeba pamiętać, że łańcuchy powinny być zamontowane na przynajmniej dwóch kołach napędowych.

Na rynku można obecnie wyróżnić następujące modele łańcuchów:

 

1. Drabinkowe – to łańcuchy składające się z równoległych „szczebli”. Szczeble te układa się na bieżniku opony i zapewniają one poprawną motorykę. Jednak brak stopni podłużnych nie ułatwia kierowalności i hamowania. Dlatego też są one najlepsze na drogi łatwe, to znaczy takie, na których nie zalega bardzo gruba warstwa śniegu.

 

2. Łańcuchy trapezowe, rombowe lub diamentowe – złożone z wielu krzyżujących się ogniw. Tworzą one na bieżniku wzory przypominające różne figury (stąd ich nazwy). Łańcuchy te zapewniają dobrą motorykę, hamowanie i odpowiednią przyczepność. Nie generują też zbyt dużych wibracji dzięki czemu jazda jest komfortowa. Jeżeli chodzi o ten rodzaj łańcuchów najlepiej wybierać te, które wzmocnione są stalowymi oczkami, bo są one o wiele bardziej wytrzymałe.

 

3. Łańcuchy do szybkiego montażu – ich instalacja na oponie ułatwiona jest dzięki specjalnemu urządzeniu, które umieszcza się na obręczy. Urządzenie to układa odpowiednio łańcuch już po rozpoczęciu jazdy. Jest to opcja wygodna, ale droższa niż inne typy łańcuchów. Jednocześnie zajmują one więcej miejsca, a niektórzy uważają, że i tak nie są one tak skuteczne jak normalne łańcuchy.

 

Mocowanie łańcuchów

 

Wybór łańcucha do swojego samochodu nie może być decyzją pochopną. Decyzja o wyborze któregoś z określonych typów zależna jest bowiem od tego, w jakich warunkach zamierzać się jeździć (czy będą to np. zwykłe wiejskie ulice czy drogi górskie). Duży wpływ na wybór łańcuchów śniegowych ma także model posiadanego samochodu i rozmiar opon. Po wyborze odpowiednich łańcuchów, trzeba też znać opcje ich mocowania. Są to:

 

– Mocowanie na kabłąku stalowym: kabłąk umieszcza się za kołem, a łańcuch przeciąga się ponad kołem. Następnie mocuje się go przy pomocy łańcucha napinającego po zewnętrznej stronie koła. Metoda ta jest dosyć trudna, szczególnie dla osób początkujących.

 

– Mocowanie na linie – podczas montażu koła są odsłonięte, tak więc łatwiejsze jest manewrowanie łańcuchami, dzięki czemu instalacja jest bardzo szybka (chociaż również wymaga nabrania wprawy). Taki model jest bardzo popularny i najtańszy na rynku.

 

Artykuł powstał przy współpracy z adamot.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 1 =