Czas rozpocząć bożonarodzeniowe jarmarki w Trentino

Jak co roku w Trentino w drugiej połowie listopada i na początku grudnia miasta i miasteczka ubarwiają kolorowe budki z tysiącami produktów. Jest to doskonała okazja, aby poznać smaki typowych wyrobów spożywczych trentino oraz wybrać prezenty dla najbliższych przed zbliżającą się pierwszą gwiazdką.

W całym regionie jarmarki będą odbywały się w ponad 40 gminach.

Jednym z najszybciej otwartych jarmarków, bo już 17 listopada, jest ten w miejscowości Arco (Comunità Alto Garda e Ledro). Na rynku znajdzie się 40 drewnianych, pięknie przyozdobionych chatek regionalnych sprzedawców.

Jak zwykle na tego typu targu nie zabraknie pysznego jedzenia i wyrobów rękodzielniczych. Atrakcją dla dzieci są przejażdżki na osłach.

Do typowych produktów zaliczyć można wszelkiego rodzaju słodkości jak zelten (ciasto na bazie orzeszków piniowych, orzechów włoskich i migdałów), znany wszystkim strudel a także wyroby wędliniarskie (lo speck, il salame all’aglio i il lardo), wina (Teroldego Rotaliano Doc e il Marzemino Trentino Doc), miody (miele di castagno, miele di rododendro) i sery (il Grana, I’Asiago, il Vezzena, il Fontal, il Taleggio).

 

 

Arco to gmina zamieszkała przez 17.500 mieszkańców położona u ujścia rzeki Sarca(rejon tzw. Basso Sarca) do jeziora Garda. Miasto Arco usytuowane jest 35 km na południe od Trento, 25 km na zachód od Rovereto i kilka km od Riva del Garda.

Gmina położona jest na jednych z najniżej położonych terenów całego regionu Trentino (około 70 metrów nad poziomem jeziora Garda). Dzięki swemu usytuowaniu klimat miasteczka określa się pięknym włoskim słowem mite, które można przetłumaczyć jako łagodny, słodki, delikatny, miły. Od wieków Arco służy jako miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa a także znana jest w całej Europie jako świetne miejsce do wspinaczki (około 1000 ścieżek wspinaczkowych, wiele z nich usytuowanych niemalże w centrum miasta).

 

 

 

Korespondencja z Trentino-Alto Adige: Łukasz Maj

 

 

ALL RIGHT RESERVED

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =