Podróż polskiej choinki do Watykanu

Okazały i bardzo piękny, 25 metrowy świerk pospolity został przekazany przez Lasy Państwowe jako główny element dekoracji bożonarodzeniowej Placu świętego Piotra w Watykanie.

 

Rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku), pochodził z samosiewu, ma około 28 metrów wysokości, grubość pnia w dolnej części wynosi 80 cm, a szacowany wiek to około 70 lat.

 

8 listopada w Nadleśnictwie Gołdap miała miejsce skomplikowana operacja ścięcia i bezpiecznego ułożenia na naczepie transportowej tego wspaniałego drzewa.

 

Foto: Archiwum https://www.goldap.bialystok.lasy.gov.pl/

Przed wyjazdem choinka została jeszcze poświęcona w Ełku, na Placu Jana Pawła II, przez Jego Ekscelencję Jerzego Mazura biskupa diecezji ełckiej, pożegnana przez leśników dźwiękami sygnałów myśliwskich, a potem pojechała już do Watykanu.

Transport ze względu na nietypowy ładunek,  jechał tylko nocami, aby nie utrudniać jazdy innym użytkownikom drogi.

Foto: Archiwum https://www.goldap.bialystok.lasy.gov.pl/

Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w Watykanie stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

 

Źródło informacji:

https://www.goldap.bialystok.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/Wo5w/content/choinka-dla-papieza#.WhQ2TkribIU

 

Serdecznie podziękowania dla pani Urszuli Siwek z Nadleśnictwa Gołdap za udzielenie informacji naszej Redakcji.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.