Świąteczny Jarmark Świętej Łucji w Bolonii

Antica Fiera di Santa Lucia w Bolonii to jeden z największych atrakcji przedświątecznych w Emilii Romanii.

Jarmark jest wydarzeniem historycznym, pierwsze wzmianki o tym wydarzeniu pochodzą z XVI wieku. Od wielu pokoleń podtrzymuje się te tradycje w mieście. Początkowo wydarzenie organizowano jako pomoc rodzinom przy przygotowaniach świątecznych, podczas obchodów rocznicy śmierci Świętej Łucji 13 grudnia (dziewica i męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego).

Podczas corocznych nabożeństw zaczęła rozwijać się działalność handlowa ikon religijnych, tuż po tym jak papież Grzegorz XIII (1572 –1585) podarował relikwię Świętej Łucji diecezji w Bolonii. Od tej pory lokalni kupcy proponowali wiernym i przechodniom artykuły religijne, takie jak rzeźby, portrety świętych, ryciny. Używano do ich produkcji przede wszystkim gliny, papieru i gipsu.

Jarmark Świętej Łucji  jest jednym z pierwszych, który zapowiada Boże Narodzenie, gdzie można kupić wszystko co wiąże się ze świętami, od tradycyjnych produktów, jak bożonarodzeniowe szopki z gliny i z drewna, aż po watę cukrową dla osłodzenia zakupów.

Dziś znajdziemy tu stoiska z artykułami rzemieślniczymi, własnoręcznie wykonanymi, np. ozdoby choinkowe, a także stoiska gastronomiczne i stoiska z zabawkami dla najmłodszych.

To najbardziej oczekiwane i uczęszczane wydarzenie w całym regionie.  Strada Maggiore, godziny otwarcia  od 9 do 20.00 codziennie od 17 do 26 grudnia.

A my też dołączamy się do życzeń 🙂

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron:   Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.