Pieprz i właściwości zdrowotne piperyny

Masz problemy ze zdrowiem? Chcesz w łatwy i ekonomiczny sposób poprawić swoje zdrowie? Zacznij używać więcej pieprzu w swojej diecie! Zgodnie z najnowszymi badaniami zawarta w pieprzu piperyna wykazuje silne działanie wzmacniające przyswajalność nie tylko składników odżywczych z produktów, ale także z różnego rodzaju suplementów diety.

 

Na wstępie trochę teorii. Czym jest piperyna?

Piperyna to ostry składnik zawarty w owocach roślin z rodziny Pieprzowatych, spośród których, najbardziej znany jest pieprz czarny. Ze względu na swoje korzystne działanie pieprz od lat był używany w medycynie ajurwedyjskiej jako środek przywracający zdrowie, siły i witalność.

Jak działa i co robi w naszym organizmie piperyna?

Piperyna jest w stanie znacząco zwiększyć dostępność biologiczną wielu dostarczanych organizmowi substancji odżywczych. Dzięki temu szybkość i stopień wchłaniania substancji wartościowych przyswajanych w posiłkach rośnie. Piperyna między innymi hamuje enzymy odpowiedzialne za metabolizowanie substancji dostarczanych do tkanek, hamuje usuwanie substancji z komórek, a także reguluje pracę jelit, dzięki czemu więcej składników jest w stanie przedostać się do organizmu w formie aktywnej. Dzięki takiemu mechanizmowi, więcej substancji odżywczych dociera do komórek i pozostaje w nich na dłużej.

Ponadto używanie piperyny jako substancji pomocniczej przy terapii nowotworowej, zapaleniach, czy też w infekcjach, podnosi skuteczność stosowanych konwencjonalnych leków.

Kolejną korzyscią płynącą ze stosowania piperyny jest jej stymulowanie enzymów trawiennych trzustki i poprawienie trawienia. Dodatkowo piperyna, a zatem i pieprz czarny, wykazywały w badaniach działanie antystresowe i antydepresyjne, zwiększające produkcję serotoniny oraz ilości beta-endorfin w mózgu, działania poprawiające pracę mózgu, uśmierzajace ból, zwiększające produkcję melaniny, łagodzące objawy astmy oraz regulujące skurcze przewodu pokarmowego.

Foto: Pixabay

Mamy już pewne podstawy biologiczne, spójrzmy w takim razie na piperynę oraz pieprz czarny z perspektywy dnia codziennego.

Pieprz czarny to roślina wywodząca się z Indii, gdzie od wieków była uprawiana dla swoich cennych owoców. Dojrzałe owoce pieprzowca są zbierane, następnie suszone i finalnie otrzymujemy ziarenka pieprzu, które dostępne są w sklepacha albo w postaci zmielonej, albo w postaci całych ziaren.

Wracając do medycyny ajurwedyjskiej warto wspomnieć, że pieprz czarny w połączeniu z olejem rycynowym lub masłem ghee jest używany do poprawienia apetytu, leczenia schorzeń związanych z oddychaniem oraz z gardłem. Ponadto znajduje zastosowanie w uśmierzaniu bólu i usuwaniu kolki, leczeniu anemii, cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Kolejną zaletą używania pieprzu w domu jest zachowywanie świeżości i konserwowanie żywności. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym, pieprz czarny dodany do potraw przedłuża ich czas przechowywania i niepsucia się. Już wcześniejsze badania antropologiczne pokazały, że pieprz czarny odgrywał znaczącą rolę przy konserwowaniu żywności dawnych kultur.

Boli Cię głowa? Dodaj odrobinę pieprzu do swoich posiłków. Naukowcy wykazali w swoich pracach, że piperyna ma działanie również uśmierzające ból oraz właściwości przeciwzapalne. Ponadto pieprz czarny jest bogaty w wiele witamin i minerałów. Zawiera witaminę A, C oraz K. Dodatkowo znajduje się w niej tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, cholina, żelazo, cynk, fosfor, magnez, wapń i miedź.

Piperyna jest także uważana za substancję wykazujacą silne działanie antyoksydacyjne, a co za tym idzie spowalniające procesy starzenia się komórek, zmniejszające ryzyko zachorowalności na nowotwory oraz choroby wieńcowe.

Na koniec warto wspomnieć raz jeszcze o silnym działaniu piperyny jako substancji zwiększającej przyswajalność składników odżywczych z pokarmów. Warto zatem włączyć pieprz czarny do naszej codziennej diety. Najlepiej wybierać pieprz w ziarnach, gdyż w trakcie procesu mielenia wiele substancji odżywczych zostaje utraconych. Ponadto pamiętajmy, że dla zachowania jego świeżości, pieprz należy przechowywać szczelnym pojemniku z dala od światła.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeniowym https://sprzedawacz.pl
One thought on “Pieprz i właściwości zdrowotne piperyny

  1. Anna

    Leczniczym składnikiem pieprzu jest olejek eteryczny (owoce zawierają go ok. 2,5 proc.). Uwaga, czysty olejek pieprzowy stosujemy tylko w porozumieniu z lekarzem!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *