Jakość życia we Włoszech: w jakich miastach żyje się najlepiej

Z sondażu dotyczącego jakości życia mieszkańców miast we Włoszech, przeprowadzonego przez Dipartimento di statistiche economiche dell’Università La Sapienza di Roma,we współpracy z Cattolica Assicurazioni, wynika, że dla 58% osób jakość życia jest zła lub niewystarczająco dobra.

Badania wzięły pod uwagę 9 parametrów: biznes i rynek pracy, środowisko naturalne, przestępczość, dyskomfort społeczny i osobisty, populacja, oferta usług finansowych i szkolnictwa, usługi zdrowotne, czas wolny, poziom życia.

Najlepsze wyniki jakości życia osiągnęły północno-zachodnie prowincje: Bolzano, Trydent, Belluno, Vicenza, Pordenone i Udine.

W dużych miastach  sytuacja również nie przedstawia się „różowo”: Florencja 37 miejsce, Bolonia 43, Mediolan 57, Rzym 88. A najniższy poziom w klasyfikacji jakości życia osiągnęły miasta południowe.

Podobne rezultaty osiągnęły badania włoskiego dziennika ilSole24Ore, który od 28 lat przeprowadza statystyki w 6 kategoriach: bogactwo, konsumpcja, rynek pracy i innowacja, bezpieczeństwo i kultura-czas wolny.

W sondażu najlepszej jakości życia pierwsze miejsca zajęły północne i zarazem górskie miasta: Belluno, Aosta, Sondrio, Bolzano, Trento, Trieste…

Najniższe pozycje należą do miast i prowincji południa, regionów Kampanii (m.in Avellino 102 miejsce, Salerno 105, Neapol 107, a Caserta 110 ostatnie), Apulii (m.in Foggia 103 miejsce, Lecce 104, Brindisi 106 i Taranto  109 przedostatnie) i Kalabrii (m.in. Reggio Calabria 108). Inne południowe miasta zajęły również odległe miejsca, np. Palermo 97 miejsce.

Natomiast Mediolan 8 (spadł z 2), Rzym spadł na 24 pozycję (z 11), z pierwszej dziesiątki wypadły także Bolonia i Florencja, a Turyn znalazł się na 40 pozycji.

Najbardziej dynamiczny skok na przestrzeni roku osiągnęło Ascoli Piceno (Marche), które z 42 miejsca przeszło na 15. Tymczasem sytuacja znacznie pogorszyła sie w Savonie (Liguria), która spadła z 24 na 58 miejsce.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 15 = 24