Tydzień kultury polsko-włoskiej w Bari

W dniach od 4 do 10 grudnia odbywa się Tydzień kultury polsko-włoskiej w Bari (Apulia).

Inicjatywa zorganizowana jest pod patronatem Instytutu Polskiego w Rzymie, Ambasady RP  w Rzymie,  stowarzyszenia włosko-polskiego w Apulii, a także regionu Puglia i lokalnych władz miejskich.

Wydarzenie upamiętnia 500 rocznicę ślubu Bony Sforza i króla Polski Zygmunta I Starego, który odbyło się 6 grudnia 1517 roku w Neapolu, w dzień Św. Mikołaja (San Nicola).

Inauguracja Tygodnia kultury polsko-włoskiej w Bari rozpocznie się 4 grudnia o godzinie 17.00 w Zamku szwabskim (Castello Svevo). Na uroczystość przybędą przedstawiciele polskich i włoskich władz świeckich i religijnych, m.in Wiceminister Jan Dziedziczak. (wstęp tylko z zaproszeniem)

5 grudnia o god. 17.30 odbędzie się spotkanie i dyskusja na temat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Muzeum Diecezjalnym. Wystąpią: Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ks. Nicola Bux, ks. Michele Bellino, Aneta Banasik i Antonio Mercurio.

6 grudnia – dzień zadedykowany królowej Bonie Sforza: godz. 10.00 Palazzo Ateneo – Università di Bari – konferencja pt. „Bona Sforza regina di Polonia e Principessa di Bari. Politica, società, cultura„.

A o godz. 14.30 w zamku szwabskim Castello Svevo w Bari odbędzie się bankiet na cześć Bony Sforza przygotowany przez uczniów Istituto “Ettore Maiorana” z Bari. (wstęp z zaproszeniem)

Od 4 do 7 grudnia w Cineporto przygotowano przegląd filmów polskich.

Kolejne inicjatywy programu poniżej:

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *