Grudniowe festiwale smaku na Sycylii

Sycylijskie Festiwale Smaku, czyli tzw. Sagre Siciliane są inspirującymi spotkaniami enogastronomicznymi, szczególnie jeśli mamy do czynienia z Festiwalami dotyczącymi Produktów Regionalnych.

Nie straćcie okazji, jeżeli jesteście w okolicy, aby w nich uczestniczyć, znajdzie się tutaj dla każdego coś dobrego, zarówno do jedzenia jak i do picia. Nie martwcie się – najecie i napijecie się do oporu. Corocznie jest organizowana ogromna ilość takich spotkań przez Gminy, Urzędy Miast, Proloco (włoska organizacja zajmująca się promocją danego regionu), jak i poprzez najróżniejsze zrzeszenia i organizacje lokalne.

W ten sposób doskonale waloryzuje się i rozpowszechnia Sycylijskie Produkty Regionalne, takie jak: pomarańcze, szparagi, kapary, karczochy, cebulę, fasolę, opuncje, truskawki, grzyby, soczewicę, migdały, owoce nespole (tłumaczenie na polski „miszpelnik”), orzechy laskowe, ziemniaki, paprykę, brzoskwinie, pistacje, gruszki, pomidory są głównym bohaterem festiwali, oliwa, winogrona, wino, a nawet mamy Festiwal biblijnej manny i sycylijskich trufli.

Poza tym, wzdłuż wybrzeża nie brakuje Rybnych Festiwali: miecznika, suszonego dorsza, tuńczyka, nie zapominając o ośmiornicach, mątwach, małżach i pesce azzurro (znalezione tłumaczenie tuńczykowate nie oddaje dobrze włoskiego znaczenia, trzeba podkreślić, że określenie pesce azzurro nie jest określeniem naukowym, lecz włoskim określeniem handlowym).

W środku Wyspy organizowane są Festiwale Smaku czarnej świni, dzika, i sycylijskiej kiełbasy. Oprócz tego miodu, mostarda – sycylijskiej musztardy z winogron…

Czytaj dalej: Sycylia bocznymi drogami
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

37 − 31 =