Padwa: gala finałowa konkursu plastycznego „Wisła – Królowa polskich rzek”

W sobotę 25 listopada o godz. 16 w przepięknej Sali Carmeli w Padwie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu plastycznego „Wisła – Królowa polskich rzek” ogłoszonego przez Radę Oświaty Polonijnej we Włoszech dla dzieci szkół polonijnych i oddziałów przedszkolnych. Tegorocznym gospodarzem zostało Stowarzyszenie Polsko-Włoskie w Padwie (Associazione Italo-Polacca Padova). Finał konkursu został objęty honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, a wsparcia finansowego udzielił Konsulat Generalny RP w Mediolanie.

 

Laureaci konkursu

 

Galę rozpoczął pięknym polonezem zespół folklorystyczny „Lajkonik Padewski”, po czym nastąpiła multimedialna prezentacja prac plastycznych, które zostały przesłane na konkurs.

 

Lajkonik Padewski

 

Wszystkich gości przywitała prezez AIPP pani Irena Czopek, która przekazała zarówno pozdrowienia od Marszałka Senatu RP pana Stanisława Karczewskiego jak i od burmistrza miasta Padwy, któremu jednoczesnie podziękowała za uprzejme udostępnienie sali. Następnie głos zabrała pani Anna Smolińska, prezez Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech, która podkreśliła, że to pierwszy taki konkurs dla dzieci polonijnych we Włoszech, a jego pomysłodawczynią i koordynatorką była pani Joanna Wesołowska, sekretarz ROP. Głównym celem konkursu była integracja polonijnego środowiska szkolnego we Włoszech. W konkursie wzięło udział 123 uczniów z 13 szkół polonijnych. „Chcieliśmy, by sam finał, był świętem dzieci polonijnych” – podkreśliła Anna Smolińska. Następnie słowo zabrała pani Adrianna Siennicka – Konsul Generalny RP w Mediolanie oraz pani Ewa Mamaj – Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie. Zaznaczono, że konkurs ten był wspaniałą lekcją geografii Polski, a zarazem pokazał niezwykły potencjał dzieci polonijnych mieszkających we Włoszech. Gości przywitał również ojciec Sylwester Bartoszewski – opiekun Polonii przy Bazylice Św. Antoniego w Padwie.

 

Od lewej: p. Irena Czopek, pani Konsul Adrianna Siennicka, p. Joanna Wesołowska, pani Konsul Ewa Mamaj, p. A. Jóźwik, p. A. Smolińska

 

 

Pani Joanna Wesołowska, koordynator konkursu, wyjaśniła, że wybór laureatów był bardzo trudny i 7-osobowa komisja ostatecznie wybrała po 3 laureatów i przyznała dwa wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych: grupy przedszkolnej (praca zespołowa), grupy szkolnej 6-8 lat, grupy szkolnej 9-12 lat oraz grupy szkolnej 13-15 lat. Laureaci pochodzą m.in. z Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Lago di Patria, z Polskiej Szkoły Eksperymentalnej przy Stowarzyszeniu Związku Polaków w Kalabrii, z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie, ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego przy AIPP w Padwie, ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Treviso przy AIPP w Padwie, z Polskiej Ludoteki „Wojtek” w San Benedetto del Tronto oraz z Polskiej Ludoteki „Wojtek” w Ascoli Piceno. Dokładna lista laureatów na stronie Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech.

W drugiej części laureaci oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać koncertu z udziałem polskiej sopranistki Dominiki Zamary, przy akompaniamencie pianisty Franco Moro.

 

 

 

Korespondencja oraz fotografie z Wenecji Euganejskiej: Agnieszka Kluzek

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *