Włochy zaostrzają kary za molestowanie seksualne w pracy

Pracownicy państwowi we Włoszech będą mogli być zwolnieni z pracy za wielokrotne molestowanie seksualne – takie i inne sankcje dyscyplinarne przewiduje nowy projekt umowy dla pracowników administracji publicznej.

Jeśli pracownik dopuści się tego typu czynu wobec koleżanek/kolegów z pracy poniesie poważne konsekwencje, nawet natychmiastowe zwolnienie.

Kary dyscyplinarne za molestowanie były już przewidziane w poprzednich umowach (zawieszenie na 10 dni, i tylko w bardzo poważnych przypadkach mogło zakończyć się zwolnieniem), tym razem jednak sankcje za molestowanie i niestosowne zachowanie będą znacznie zaostrzone: natychmiastowe zawieszenie z pracy i płacy do 6 miesięcy, i w razie recydywy (w ciągu 2 lat) zwolnienie z pracy, bez względu na to czy molestowanie było uznane za szczególnie dotkliwe. Ofiary molestowania mają mieć również zagwarantowaną szczególną ochronę prawną.

To wyraźny sygnał władz rządowych i związków zawodowych aby z determinacją walczyć z patologią i przemocą w miejscu pracy oraz aby chronić praw wszystkich pracowników. Minister Marianna Madia ma zamiar podpisać ustawę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *