Włochy zaostrzają kary za molestowanie seksualne w pracy

Pracownicy państwowi we Włoszech będą mogli być zwolnieni z pracy za wielokrotne molestowanie seksualne – takie i inne sankcje dyscyplinarne przewiduje nowy projekt umowy dla pracowników administracji publicznej.

Jeśli pracownik dopuści się tego typu czynu wobec koleżanek/kolegów z pracy poniesie poważne konsekwencje, nawet natychmiastowe zwolnienie.

Kary dyscyplinarne za molestowanie były już przewidziane w poprzednich umowach (zawieszenie na 10 dni, i tylko w bardzo poważnych przypadkach mogło zakończyć się zwolnieniem), tym razem jednak sankcje za molestowanie i niestosowne zachowanie będą znacznie zaostrzone: natychmiastowe zawieszenie z pracy i płacy do 6 miesięcy, i w razie recydywy (w ciągu 2 lat) zwolnienie z pracy, bez względu na to czy molestowanie było uznane za szczególnie dotkliwe. Ofiary molestowania mają mieć również zagwarantowaną szczególną ochronę prawną.

To wyraźny sygnał władz rządowych i związków zawodowych aby z determinacją walczyć z patologią i przemocą w miejscu pracy oraz aby chronić praw wszystkich pracowników. Minister Marianna Madia ma zamiar podpisać ustawę jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *