Como: manifestacja przeciw nietolerancji i ksenofobii w odpowiedzi na prowokacje ekstremalnej prawicy

W sobotę 9 grudnia w Como odbyła się narodowa manifestacja przeciwko epizodom nietolerancji, ksenofobii i ekstremistycznym wystąpieniom neofaszystowskich ugrupowań (m.in Forza Nuova, Casa Pound, Veneto Fronte Skinheads), które coraz częściej dochodzą do głosu w skrajnie prawicowych partiach.

Nad jezioro przed pomnikiem Europejskiego Ruchu Oporu – Monumento alla Resistenza Europea –  spotkali się przedstawiciele włoskiej Partii Demokratycznej, m.in sekretarz PD i były premier Matteo Renzi, ministrowie Maurizio Martina, Roberta Pinotti, Valeria Fedeli, Graziano Delrio, przewodnicząca Izby Deputowanych Laura Boldrini, a także związki zawodowe z Susanną Camusso na czele. W manifestacji wzięło udział tysiące osób.

.

.

Przypomnijmy, że manifestacja była reakcją na niepokojący epizod, który zdarzył się kilka dni temu: na zebranie przedstawicieli kilku lokalnych stowarzyszeń pod hasłem Como Senza Frontiere (Como Bez Granic) na temat imigracji wtargnęli niespodziewanie członkowie ekstremalnej prawicy Veneto Fronte Skinheads okazując tekst protestujący przeciwko polityce tolerancji wobec imigrantów. Epizod wywołał ogromne oburzenie na arenie politycznej, a wszyscy przedstawiciele ugrupowania zostali postawieni w stan oskarżenia.

.

Manifestacja spotkała się z krytyką przedstawicieli innych partii, przede wszystkim Matteo Salviniego z Ligii Północnej.

Natomiast ekstremistyczna Forza Nuova odpowiedziała inną prowokacją: manifestacją zorganizowaną w ten sam dzień, 9 grudnia w centrum Como na Piazza Vittoria, pomimo stanowczego zakazu lokalnej Prefektury. Przedstawiciele Forza Nuova podkreślają swoje prawa do manifestowania swoich przekonań w odpowiedzi na politykę lewicy.

.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *