Transport i przechowywanie wina – jaki rodzaj opakowania będzie najlepszy?

Wino jest towarem bardzo delikatnym i wymaga specjalnego traktowania. Tylko wtedy, jeśli będzie przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach, będzie mogło zachować swoje właściwości. Jeśli zatem nie chcemy pogorszenia jego smaku lub aromatu, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.

 

Zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania i transportu wina ma znaczenie z dwóch różnych przyczyn.

 

Pierwsza z nich to rodzaj opakowania. Wino przechowuje się w szklanych butelkach, dlatego należy przykładać szczególną wagę do tego, w jaki sposób trunek jest traktowany w transporcie. Wszelkiego rodzaju wstrząsy i uderzenia mogłyby spowodować uszkodzenie butelki i straty w towarze.

Drugim powodem jest to, że, nawet jeśli butelka nie ulegnie uszkodzeniu, wstrząsy mogą być szkodliwe dla samego trunku. Ze względu na jakość wina unikać należy też intensywnego oświetlenia oraz zmian temperatur. Jeśli będziemy o tym pamiętać i właściwie zabezpieczymy butelki z trunkiem, towar powinien dotrzeć do miejsca docelowego w stanie niepogorszonym.

Czynniki wpływające na pogorszenie jakości wina

Czynników, które mogą negatywnie oddziaływać na jakość wina, jest znaczenie więcej, jednak do tych, które są najważniejsze zaliczamy:

  • Wstrząsy oraz drgania, najczęściej powstające w trakcie transportu,
  • Intensywne oświetlenie sztucznego pochodzenia,
  • Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura.

 

Poprzez odpowiednie działania można niwelować zagrożenia i zabezpieczyć wino przed pogorszeniem jakości. Jako to robić?

  • Zapewnienie właściwej temperatury wina możliwe jest dzięki przechowywaniu trunku w pomieszczeniach o odpowiednich temperaturach. Najlepsze do tego celu są chłodne piwnice. Temperatura transportu zazwyczaj ustalana jest dla każdego wina indywidualnie. Najczęściej jednak optymalna temperatura to taka, która oscyluje ok. 12°C. Dlatego właśnie transport wina najczęściej powierzany jest profesjonalnym firmom transportowym, które mają w tym zakresie duże doświadczenie.
  • Przed intensywnym, sztucznym oświetleniem oraz silnymi wstrząsami i drganiami ochronimy wino, stosując właściwie dobrane opakowania. Mogą to być opakowania styropianowe albo wytrzymałe i trwałe pudełka kartonowe. Tekturowe kartony wykonuje się zazwyczaj z trwałego i odpornego na rozerwanie papieru typu kraft. Jego atutem jest też to, że nie przepuszcza światła. Zatem jednocześnie chroni przed dwoma czynnikami. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć butelkę wina na czas transportu, możesz skorzystać ze specjalnie stworzonych do tego celu wypełniaczy. Wypełniając przestrzenie pomiędzy butelką a tekturowym opakowaniem, dodatkowo zabezpieczysz butelkę przed stłuczeniem, a wino przed wstrząsami.

 

Opakowanie trwałe i efektowne

Wśród opakowań na wino znajdziemy nie tylko wytrzymałe i odporne na uszkodzenia kartonowe pudełka, ale również znacznie bardziej od nich eleganckie torebki, skrzynki i koszyki. Świetnie sprawdzają się one zarówno do przechowywania wina w eleganckim stylu, jak i jako gustowny prezent.

Eleganckie opakowania powszechnie wykorzystywane są również przez producentów i dystrybutorów win oraz sklepy monopolowe. To doskonały sposób na zaprezentowanie towaru na targach, wystawie sklepowej itp. Estetycznie zapakowane wino sprawia, że towar wygląda bardziej atrakcyjnie i zachęca do jego zakupu potencjalnych klientów. Takie eleganckie opakowania wykonuje się z solidnych materiałów, dlatego charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Dobrze sprawdzą się zarówno do przechowywania, jak i transportu alkoholi. W tym drugim przypadku warto je jednak dodatkowo zabezpieczyć, by uszkodzeniu nie uległo samo opakowanie. Dzięki temu estetyka eleganckiego opakowania nie ucierpi w transporcie, a końcowy odbiorca będzie mógł cieszyć oko efektownie zapakowanym trunkiem.

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opakowań na wino. Różnią się między sobą pod względem wielkości oraz zastosowanego do ich wykonania materiału. Niektóre mają za zadanie skuteczną ochronę butelek z trunkiem przed uszkodzeniem, inne cechują się także walorami dekoracyjnymi. Konsumenci mają również możliwość wyboru wina zapakowanego w opakowania okolicznościowe.

 

Tak szeroka oferta, bez względu na to, jakie będą wymagania klienta, nie powinna stwarzać trudności w doborze odpowiedniego opakowania na wino.

 

Więcej informacji na temat opakowań znajdziesz na stronie https://opakowania24.eu
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *