Bezpieczne ferie – podróżuj z głową!

Zima co roku zaskakuje kierowców. O ile grudzień jest coraz cieplejszy, o tyle styczeń i luty wciąż pozostają miesiącami typowo zimowymi. Na ten czas właśnie przypadają ferie. Sporo rodzin wybiera się na nie samochodami. Ważne, by zrobić wszystko, aby podróż była jak najbardziej bezpieczna. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by uniknąć wypadku?

 

Podczas planowania dłuższego wyjazdu rodzinnego, powinniśmy pamiętać również o sprawdzeniu stanu naszego samochodu, o ile to właśnie własnym pojazdem zamierzamy się wybrać na odpoczynek. Jest to niezwykle ważne w miesiącach zimowych, ponieważ pogoda może być nieprzewidywalna – zmienne warunki atmosferyczne są typowe dla naszego klimatu. Mrozy, duże opady śniegu, zamiecie, a nie rzadko też śnieżyce – nie do końca sprawne auto może sobie nie poradzić w takich warunkach. Dlatego lepiej dowiedzieć się wcześniej o technicznych niedoskonałościach naszego pojazdu. Nikt z nas nie jest omnibusem – niektórych nowopowstałych uszkodzeń naszego samochodu możemy po prostu nie dostrzec. Dlatego dość ważna jest kwestia znalezienia odpowiedniego fachowca – przede wszystkim zaufanego i naprawdę znającego się na swojej pracy. Najlepiej wykonywać takie przeglądy w serwisie producenta naszych czterech kółek.

 

 

W serwisie nasz samochód zostanie poddany rzetelnemu sprawdzeniu stanu technicznego. Między innymi specjalista przyjrzy się jednej z ważniejszych rzeczy, która w czasie zimowym jest niezwykle istotna. Mowa oczywiście o oponach. Wprawdzie nie wszyscy kierowcy zmieniają ogumienie na odpowiednie do danej pory roku. Widocznie nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo mogą zaszkodzić sobie i innym. Opony należy zmieniać! Jeśli nasz pojazd ma odpowiednie ogumienie, ale nie jest ono pierwszej świeżości, należy sprawdzić jego stan – ciśnienie, bieżnik itp.

 

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Na pewno o sprawdzeniu wszelkich płynów. Moment, w którym okaże się podczas podróży, że któryś z nich się wyczerpał, może okazać się dość niekomfortowy – możemy znajdować się z daleka od miejsca, w którym będziemy mogli uzupełnić wszelkie braki. Niezwykle ważne jest również sprawdzenie stanu świateł czy nawet wycieraczek. Pamiętajmy też o tym, że niska temperatura może źle wpłynąć na sprawność akumulatora – szczególnie wtedy, gdy jest on już nieco starszy.

 

Ponadto nie można zapomnieć o takim wyposażeniu jak trójkąt, koło zapasowe czy gaśnica. Zdarza się, że którąś z tych rzeczy wyjmiemy z samochodu na chwilę, ponieważ zajmuje potrzebne miejsce, a potem zapominamy, żeby z powrotem umieścić ją w pojeździe. To samo może się zdarzyć z narzędziami takimi jak klucze czy lewarek, które w dłuższych podróżach samochodem są niezbędne. Nie zawsze możemy mieć możliwość zadzwonienia po pomoc drogową. Nie zapomnijmy także o uzupełnieniu apteczki.

 

Jeśli uważasz, że twój samochód jest doskonale przygotowany do ruszenia w długą trasę, śmiało możesz udać się na rodzinny wypoczynek. Pamiętaj jednak o tym, że jako kierowca musisz również być odpowiednio przygotowany. Jeśli czeka cię naprawdę długa droga, postaraj się wypocząć przed podróżą. Gdy złapie cię senność podczas prowadzenia pojazdu, lepiej zatrzymać się na 30 minut i zdrzemnąć niż kierować na ostatkach sił – nieoczekiwane zaśnięcie przed kierownicą może być katastrofalne w skutkach.

 

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.