Sposób na kawę

Mała czarna, kawa z mlekiem, latte, a może jeszcze w innych odsłonach? Sposobów na przygotowanie smacznej kawy jest wiele. Nie zawsze musi to być klasyczny napój, którego przygotowanie ogranicza się do zaparzenia naparu. Niekiedy poprzez zastosowanie znanych, innym razem zupełnie nietypowych dodatków parzy się kawę o niezwykłym smaku i aromacie.

 

Czy zdarzyło się Wam kiedyś pić kawę inną niż zwykle? Z orientalnym dodatkiem albo podaną w inny niż zazwyczaj, nietypowy sposób? Okazuje się, że co kraj, to obyczaj. Kawa znana jest na całym świecie, jednak sposoby jej przygotowywania mogą się znacznie różnić.

O czym warto pamiętać?

 

Wybierając się do obcego kraju, warto poznać wcześniej jego kulturę i obyczaje. Wiedząc, czego możemy się spodziewać, łatwiej unikniemy przykrego faux-pas. Poznawanie obcej kultury dobrze jest poszerzyć o zwyczaje kulinarne, w tym sposoby przygotowywania i parzenia kawy. Jeśli bowiem zdarzy się, że gospodarz poczęstuje Was kawą, która nie do końca będzie trafiać w Wasze gusta, odmowa przyjęcia poczęstunku może być źle widziana. Na takie ewentualności lepiej być przygotowanym wcześniej.

Zależnie od rejonu świata, kawa może być przygotowywana w zupełnie odmienny sposób. W niektórych szerokościach geograficznych rytuałem jest nie tylko jej picie, ale także parzenie. Kawę pije się powoli, smakując ją. W innych zakątkach świata kawę popija się w pośpiechu, na stojąco. Choć dla nas takie zwyczaje mogą być dziwne, dla miejscowych stanowią codzienność.

 

Nietypowe dodatki w kawie

 

Kawa z mlekiem, cynamonem, imbirem? To dodatki, które nikogo już chyba nie dziwią. Obok nich jest jednak cała masa innych składników, które wraz z kawą mogą tworzyć napój o niezwykłym smaku i aromacie. Warto poznać przynajmniej część z nich.

 

Sól i pieprz

 

To, co w naszej kulturze obce i zaskakujące, gdzie indziej stanowi zwykłą codzienność. Kawa z dodatkiem soli i pieprzu, choć może nas zaskakiwać smakiem, dla Marokańczyków jest czymś zupełnie normalnym. Podobne dodatki stosuje się też w Etiopii. Co więcej, używa się tam jeszcze jednego interesującego składnika – masła. Taki sposób przyrządzenia kawy przyspiesza uwalnianie aromatu z gorącego napoju.

 

Lody

 

Lody z kawą to połączenie doskonałe dla każdego, kto lubi delektować się smakiem schłodzonej, mlecznej kawy. Do gorącej kawy z mlekiem wystarczy dodać jedną gałkę lodów. Pyszny napój, który wtedy powstanie, przez niektórych porównywany jest do smaku shake’a. Lody z kawą to idealna propozycja na lato.

 

Orzechy

 

Dodane do kawy zmielone orzechy nasycają ją swoim aromatem. To kompozycja o niezwykłym smaku, która na długo zapada w pamięć. Przed dodaniem orzechów można obrać je ze skórki, aby pozbyć się gorzkiego smaku.

 

Owoce

 

Doskonałym połączeniem jest kawa ze słodkimi owocami. Kto z Was próbował kiedyś kawy z dodatkiem mango lub banana? Słodkie owoce niwelują w kawie gorzki i kwaśny smak, sprawiając przy tym, że staje się łagodniejsza.

To tylko niektóre z ciekawych dodatków, o których warto wspomnieć. Są przecież jeszcze goździki, wanilia, kardamon oraz chili. Jako dodatek do kawy można stosować też miód, alkohole i syropy. Różnorodność jest ogromna. Warto wypróbować kilka dodatków i wybrać spośród nich ten, który najlepiej wpisze się w nasze gusta.

 

Artykuł dostarczony przez https://www.agnesssklep.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *