Jakie możliwości kulinarne daje pigwa?

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.) coraz częściej gości w naszych ogródkach. Jest wieloletnią rośliną z rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z terenów Azji: Zakaukazia, Iranu, Turkmenistanu, Azji Mniejszej oraz południowo-wschodniej Arabii. Stamtąd rozprzestrzeniła się również na inne rejony. W Polsce spotykana jako roślina uprawna. Jakie ma owoce i co można z nich przygotować?

 

Pigwa pospolita posiada twarde i bardzo kwaśne owoce. Ponieważ nie nadają się do bezpośredniego spożycia, często wykorzystywane są do przygotowywania różnych przetworów. Z powodzeniem uzyskasz z nich smaczne konfitury, kompoty, syropy, nalewki i wina.

 

Co nieco o roślinie

Drzewa pigwy sadzi się w okresie od października do listopada. Na pierwsze owoce nierzadko trzeba poczekać około 5 lat. Owoce pigwy dojrzewają w październiku. Z ich zbiorem nie trzeba się spieszyć. Spokojnie można poczekać do pierwszych przymrozków, gdyż delikatnie przemrożone stają się subtelniejsze i łagodniejsze w smaku. Tu trzeba jednak być ostrożnym i uważać, by nie zmarzły za bardzo.

Drzewa pigwy charakteryzują się stosunkowo wolnym wzrostem i niewielką wysokością. Dorastają zaledwie do 2 m. Owoce, choć nie mogą być spożywane na surowo, są smaczne i aromatyczne. Dzięki dużej zawartości pektyn doskonale sprawdzają się do produkcji przetworów. Zawierają znaczne ilości witaminy C (więcej niż powszechnie używana w Polsce cytryna) stąd właśnie zyskały sobie miano polskiej cytryny. Dzięki dużej zawartości witaminy C świetnie nadają się w zimie jako dodatek do herbaty (najczęściej w postaci konfitury lub nalewki).

Pigwa nadaje się też do przygotowywania suszu oraz galaretki. Niekiedy mylona jest z inną rośliną – pigwowcem, czyli niskim krzewem należącym do tej samej rodziny. Tymczasem owoce pigwowca są mniejsze, twardsze i jeszcze bardziej aromatyczne. Korzystając z przepisów na przetwory, owoce tych roślin można niekiedy stosować zamiennie.

 

Pigwa i jej zdrowotne właściwości

Już sama duża zawartość witaminy C czyni pigwę bardzo wartościową rośliną. Oprócz niej znajdziemy w jej owocach również prowitaminę A i witaminy z grupy B, a także: cukry, kwasy organiczne, garbniki, pektyny i olejek lotny. W owocach pigwy jest też mnóstwo minerałów, w tym: żelazo, miedź, magnez, wapń, potas i fosfor. Przetwory z pigwy zalecane są wspomagająco przy leczeniu przeziębień, a także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Wzmacniają wątrobę oraz wzmagają przemianę materii. Często zalecane są w suplementacji diet odchudzających.

 

Konfitura z pigwy

 

Najczęstszym sposobem wykorzystania pigwy jest przeznaczenie jej na przetwory na zimę. Najpowszechniej chyba robi się z niej konfiturę, która może być stosowana jako dodatek do wypieków i naleśników oraz mięs i serów, a także spożywana wraz z pieczywem lub dodawana do herbaty.Przepisów na konfitury z pigwy jest bardzo dużo. Wystarczy zerknąć do serwisów kulinarnych lub otworzyć książkę kucharską z przepisami na przetwory. Niektóre z nich są bardzo proste, inne bardziej skomplikowane. Te najprostsze nie zakładają dużo składników. Wystarczy dodać cynamon, imbir i goździki

Pigwa, choć nie jest jeszcze w Polsce powszechnie uprawiana, zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się przetwory z jej owoców. Duża zawartość witaminy C oraz innych cennych składników sprawia, że stosowane są do wzmocnienia odporności organizmu oraz wspomagająco w leczeniu wielu chorób.

 

Artykuł dostarczony przez https://www.podczantoria.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 6