Kiedy auto zniknie ci z parkingu

Kiedy auto zniknie ci z parkingu, natychmiast wpadasz na myśl, że skradziono ci samochód. Uderzenie gorąca, wściekłość, ale przede wszystkim, pustka w głowie, bo nie wiadomo co robić. Tymczasem auto wcale nie musiało zostać skradzione. Najpierw upewnij się, że po prostu nie zostało odholowane.

 

Jak mówią policyjne statystyki, kradzieży samochodów jest u nas coraz mniej, dlatego nie zakładaj od razu, że samochód został skradziony, i zamiast panikować, sprawdź, czy samochód nie został po prostu odholowany. Mogłeś po prostu postawić go na zakazie, w miejscu, gdzie parkowanie jest zabronione. Pomoc drogowa, która ma podpisane umowy z miastem na odholowanie źle zaparkowanych pojazdów z miejskich parkingów, nie może narzekać na brak zleceń. Trudno powiedzieć, ile ich jest dokładnie, ale na przykład przed św.Marcinem w Poznaniu w 2016 roku odholowano 11 aut, co wcale nie jest małą liczbą, skoro brać uwagę fakt, że to tylko jeden dzień w roku w jednym mieście. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z nagłym zniknięciem auta.

Zamiast poddać się emocjom, skup się na działaniu

Zamiast poddać się emocjom, skup się na działaniu. Zadzwoń na 112, połącz się operatorem i podaj numer rejestracyjny pojazdu. Operator sprawdza, czy straż miejska nie odholowała twojego auta. Na szczęście, gdy straż miejska odholowuje pojazd, zawiadamia o tym policję. Jeśli taki fakt nie miał miejsca, podaj markę, model oraz kolor auta. Takie informacje trafią drogą radiową do patroli drogowych policji, co znacznie zwiększa szansę na szybkie ujęcie złodzieja.

Zgłoś się do straży miejskiej

Jeśli uzyskałeś informację, że twoje auto zostało odholowane, zgłoś się do straży miejskiej. Tam uzyskasz informacje, dotyczące formalności, które musisz dopełnić, by odzyskać auto. Przede wszystkim, zanim auto zostanie wydane, musisz udać się do straży miejskiej. Po pierwsze, aby otrzymać druk przelewu za odholowanie i postój auta na parkingu strzeżonym, po drugie, może również otrzymać druk mandatu za nieprawidłowe parkowanie. Na koniec otrzymasz informację o tym, gdzie znajduje się twoje auto.

Zanim dostaniesz auto, musisz zapłacić

Zanim auto zostanie Tobie wydane, musisz zapłacić. Bez dowodu opłaty nigdy nie odzyskasz auta. Potwierdzenie uzyskasz dokonując przelewu na poczcie lub banku którym prowadzony jest twój rachunek. Z tym dowodem udajesz się na parking. Odbierając swój samochód, dokładnie go obejrzyj, zwłaszcza pod kątem uszkodzeń, ponieważ tylko zastrzeżenia zgłoszone przed opuszczeniem parkingu mogą być pozytywnie rozpatrzone. W przeciwnym wypadku trudno będzie ci udowodnić, że szkoda nie powstała już po wyjeździe za bramę.

A jeśli auto nie zostało odholowane?
Jeśli auto nie zostało odholowane, sprawdź, czy na parkingu jest monitoring. Może udało się kamerom zarejestrować moment kradzieży pojazdu. Następnie zgłoś się na policję, gdzie podasz możliwie dużo informacji dotyczących samochodu i okoliczności jego zniknięcia. Wybierz komisariat położony najbliżej miejsca kradzieży, zgłoszenie telefoniczne niestety nie wystarczy. Powinieneś mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu i dokument tożsamości.

O kradzieży koniecznie poinformuj ubezpieczyciela, masz na to mało czasu, dlatego rób to niezwłocznie. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie AC, będziesz musiał odwiedzić ubezpieczalnię, aby przekazać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu oraz wszystkie kluczyki i piloty od zabezpieczeń, wymagane przy zawarciu umowy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl zajmującą się transportem pojazdów i maszyn oraz pomocą drogową w Poznaniu.One thought on “Kiedy auto zniknie ci z parkingu

  1. pomoc drogowa bydgoszcz

    Często okazuje się, że auto nie zostało skradzione tylko np. odholowane przez miasto czy prywatnych zarządców – np. wjazd był zastawiony do kamienicy.

    Klient często nie wie jak sobie poradzić nie tylko w tej sytuacji, ale generalnie z zakresie motoryzacji, dlatego można zadzwonić do dobrej firmy np. pomocy drogowej i zapytać zwyczajnie o radę. Gwarantuję, że dobra firma chętnie pomoże i w minutę doradzi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.