Ciekawostka o środkowym palcu

Jak się okazuje wulgarny gest pokazania środkowego palca nie jest wcale taki nowy!

Już w starożytnym Rzymie gestowi podniesionego środkowego palca towarzyszyły słowa „digitus impudicus”, które można przetłumaczyć jako „bezczelny palec”. Odnosi się on w rzeczywistości do męskich narządów płciowych. Gest ten, uważany za wulgarny zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, implikuje podporządkowanie rozmówcy tym, którzy go znieważają.

Według historyków praktyka narodziła się w rejonie śródziemnomorskim, być może w Grecji, a następnie stała się popularna najpierw w miastach a potem w rzymskich prowincjach. W szczególności kilka dokumentów świadczy o użyciu gestu wśród narodów germańskich. Dopiero w czasach współczesnych symbol ten rozprzestrzenił się na Amerykę: według kilku rekonstrukcji „zasługą” włoskich imigrantów w USA.

24 września 2010 roku w Mediolanie słynny artysta Maurizio Cattelan wykonał posąg w formie środkowego palca” z białego marmuru pochodzącego z toskańskiej Carrary, a następnie w 2012 podarował go miastu Mediolan. Gigantyczny 11 metrowy posąg nazywa sie L.O.V.E. obecnie stojący przed Palazzo Mezzanotte przed siedzibą giełdy przy piazza degli Affari, gdzie ponoć ma pozostać na zawsze.  Jednak palec wywołuje wiele kontrowersji, była propozycja by palec przenieść do Bolonii, gdzie uważa się, że jest to miejsce większej tolerancji i ironii mieszkańców…

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *