Najniebezpieczniejsze miasta we Włoszech. Przoduje środkowo-północna część kraju

Mediolan to nie tylko światowa stolica mody ale także miasto o największej przestępczości we Włoszech – dla niektórych będzie to wielka niespodzianka że to nie Neapol!

Pod koniec 2017 roku Il Sole 24 Ore opublikowało coroczną analizę przestępczości, opartą na danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które odnoszą się do roku 2016. We Włoszech odnotowuje się ponad 7 500 przestępstw każdego dnia. Ogólnie jednak odnotowano spadek o 4,5%: natomiast wzrost liczby oszustw komputerowych, wymuszeń lub prania nielegalnych pieniędzy – przestępstw, które są w pewnym sensie „wirtualne” i mniej „konkretne” niż np. wyrywanie torebek, kradzieże kieszonkowe, włamania, które mają największy wpływ na postrzeganie bezpieczeństwa. Liczba domowych napadów spadła o 8,3%, kradzieże samochodów zmniejszyły się o 4,6%, a wyrywanie torebek – o 7%.

W rankingu najbardziej niebezpiecznych miast we Włoszech przoduje środkowo-północna część kraju. Oto ogólna klasyfikacja zgłoszonych przestępstw na 100.000 mieszkańców (dane z 2016 r.) – średnia krajowa wynosi 4.105 przestępstw w roku):

Na podium Mediolan 7.375

na drugim miejscu Rimini  7.203

trzecie miejsce Bolonia  6.641

1 dalej w kolejności:

Turyn 5.987

Prato 5.964

Florencja 5.624

Genua -5.306

Rzym 5.256

Imperia 5.069

Pisa – 5.003

Natomiast w klasyfikacji, która obejmuje rodzaj przestępstwa Neapol pozostaje od lat na 1 miejscu jeśli rozchodzi się o kradzieże i napady rabunkowe tj. cztery razy więcej przypadków niż średnia krajowa.

Barletta, Andria, Trani i Bari to miasta z największą przestępczością w kategorii – kradzieże aut.

Ravenna, Savona i Lucca wyprzedzają we włamaniach i kradzieżach w mieszkaniach.

Południowa część kraju przoduje natomiast w zabójstwach i przestępczości zorganizowanej.

Il Sole 24 podaje że najbardziej bezpiecznym regionem w ogólnym rankingu wykroczeń jest Campania, natomiast najbezpieczniejszymi miastami są: Oristano (Sardynia) -1.768 przypadków, zaraz potem miasta (poniżej 2.500 przestępstw) w kolejności: Pordenone, Rieti, Enna (Sycylia), Sondrio, Belluno, Potenza, Benevento, L’Aquila, Treviso i Matera.

Ostatnie dane zwracają uwagę także na fenomen przestępstw internetowych, który wciąż wzrasta, podobnie zresztą jak  „pranie brudnych pieniędzy”.Inne przestępstwa, w porównaniu z rokiem 2015, nieznacznie się zmniejszyły, chociaż ranking miast pozostał prawie ten sam. Przykładowo w 2015 roku Rimini była na 1 pozycji a w 2016 Mediolan; Bolonia pozostała na tym samym miejscu zarówno w 2015 jak i 2016 roku, a Neapol w 2015 roku był na 4 miejscu, a w 2016 nie ma go nawet w pierwszej dziesiątce.

Według danych włoskiego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, we Włoszech notuje się około 284 zgłoszeń na policji na godzinę i około 7 tysięcy zgłoszeń dziennie.

Korespondencja: Aneta Malinowskaautorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *