Kofeina czy teina – co lepsze na podwyższenie ciśnienia krwi

Każdy z nas chyba przeżył choć raz w życiu moment, gdy czuł się bez powodu ospały. To wynik spadającego ciśnienia, które nas osłabia. Następnym razem nie trzeba cierpieć, tylko napić się filiżanki kawy lub herbaty. Otóż zawarta w kawie kofeina oraz zawarta w herbacie teina podwyższają ciśnienie, a co za tym idzie poprawiają samopoczucie.

 

Każdy z nas chyba przeżył choć raz w życiu moment, gdy czuł się bez powodu ospały. To wynik spadającego ciśnienia, które nas osłabia. Następnym razem nie trzeba cierpieć, tylko napić się filiżanki kawy lub herbaty. Otóż zawarta w kawie kofeina oraz zawarta w herbacie teina podwyższają ciśnienie, a co za tym idzie poprawiają samopoczucie.

 

Za niskie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi stanowi siłę z jaką przepływająca przez naczynia krew na nie wywiera. Pomiaru ciśnienia krwi dokonuje się przez pomiar ciśnienia w tętnicach, gdzie występuje wyższe ciśnienie niż ciśnienie w żyłach. Prawidłowe wartości wynoszą 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego oraz 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. 120/80 mm Hg to tak zwane ciśnienie książkowe, a więc prawidłowe, które nie tylko nie zagraża życiu, ale powoduje dobre samopoczucie. Powyżej 140/90 mm Hg to nadciśnienie zwane hipertonią, które zagraża życiu przez zawały serca i udary mózgu, a niekiedy też powoduje złe samopoczucie. Poniżej 100/70 mm Hg to niedociśnienie, czyli hipotonia, która nie zagraża życiu, ale powoduje złe samopoczucie. Niskie ciśnienie utrudnia życie, ale w związku z tym, że mu nie zagraża, to się go nie leczy. Wykorzystuje się wówczas takie metody jak napicie się kawy lub herbaty, które ciśnienie podwyższają, a ostatecznie poprawiają samopoczucie. Gdy ktoś ma ciśnienie skaczące, to gdy mu ono spada, powinien uważać, aby go sobie zbytnio nie podwyższyć. Gdy ktoś jest z kolei stałym niskociśnieniowcem, to może pić sporo kawy oraz herbaty, aczkolwiek musi pamiętać o tym, iż wypłukują one cenny pierwiastek, a mianowicie magnez.

 

Kofeina, teina, mateina, guaranina

 

W przyrodzie istnieje pewna substancja pochodzenia organicznego, która podwyższa ciśnienie i powoduje przypływ sił witalnych. Posiada ona cztery nazwy, bo w zależności od źródła występowania nazywa się inaczej. W kawie figuruje jako kofeina, w herbacie słynie jako teina, w yerba mate króluje jako mateina, a w guaranie występuje jako guaranina. Kofeina, teina, mateina oraz guaranina działają w podobny sposób jeśli chodzi o wpływ na ciśnienie i witalność, ale mimo wszystko różnią się małymi detalami w działaniu.

 

Kawa czy herbata?!

 

Jeśli chcemy podnieść ciśnienie i zwiększyć siły witalne, to najprościej wypić kawę lub mocną herbatę. Szybciej i mocniej zadziała jednak kawa, bo kawa obfituje w kofeinę bardziej niż herbata w teinę. Ponadto kofeina wchłania się lepiej niż teina. Teina za to, że słabiej działa, powoduje mniejsze uzależnienie od siebie, niż kofeina. Jedna i druga substancja wypłukuje aczkolwiek magnez, czego nie robi już mateina występująca w yerba mate, a mimo to działa na podobnej zasadzie co kofeina i teina. Z kolei guaranina w guaranie oprócz tego likwiduje tkankę tłuszczową i zwiększa libido. Dla dobra zdrowia i urody najlepiej więc przy spadającym ciśnieniu sięgnąć po guaranę, ewentualnie po yerba mate, jeśli natomiast zależy nam na szybkim i skutecznym osiągnięciu celu to postawmy na herbatę, a zwłaszcza na kawę.

 

 

GS
Artykuł przygotowano we współpracy z kawaczyherbata24.pl/5-kawa.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.