Jak zabezpieczyć samochód przed wyjazdem w góry?

Wyjazd w góry na wakacje, ferie czy nawet weekend zazwyczaj wzbudza ogromne emocje – słusznie, bowiem jest to nie lada wydarzenie zapisujące w naszych umysłach wspaniałe wspomnienia. Aby rzeczywiście był to dobrze spędzony czas i aby w ogóle dotrzeć bezpiecznie na miejsce, warto jest się odpowiednio przygotować.

 

W tym celu emocje należy odłożyć na drugi plan, przynajmniej do momentu wyjazdu, a położyć nacisk przede wszystkim na odpowiednie przygotowanie – zarówno jeśli chodzi o niezbędne rzeczy dla siebie oraz bliskich, jak i przygotowanie auta.

 

Prawidłowe przygotowanie auta do wyjazdu

Choć wydaje się to oczywiste, naprawdę nie każdy kierowca sprawdza swoje auto przed dalszą drogą – jadąc w góry powinniśmy zrobić to obowiązkowo i jeszcze bardziej dokładnie, bowiem jak wiadomo – warunki pogodowe są zmienne i mogą zaskoczyć nas w każdej chwili.

Oto najważniejsze czynności, jakich powinniśmy dokonać przed wyjazdem:

Przegląd techniczny – sprawdzenie samochodu w zaufanym warsztacie samochodowym kilka dni przed wyjazdem to nie wymóg, ale bardzo dobry pomysł. Może okazać się na przykład, że niezbędna jest wymiana jakiejś zużytej części czy oleju – pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek w czasie podróży.

 

Ubezpieczenie – warto jest ubezpieczyć nie tylko użytkowników auta, ale i sam samochód, szczególnie biorąc pod uwagę ewentualną kradzież bądź wspomniane wcześniej niekorzystne warunki pogodowe. Ubezpieczenie od szkód niezależnych od nas to podstawa.

 

Pakiet awaryjny – czyli kilka rzeczy, jakie mogą pomóc nam w nieprzewidzianych, ekstremalnych sytuacjach, a więc: latarka, ciepłe ubrania na zmianę, napoje, żywność, opatrunki.

 

Odpowiednie rozmieszczenie bagażu – wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Wszystko co najcięższe warto umieścić jak najbliżej podłogi, bowiem nie podnosi to punktu ciężkości, a co za tym idzie auto pozostanie stabilne.

 

Opony i łańcuchy – ostatni, ale jakże ważny punkt o jakim niestety zazwyczaj się zapomina. Szczególnie dzieje się tak obecnie, kiedy zima wydaje się być coraz mniej niebezpieczna, niekiedy dając wrażenie, że w ogóle się nie pojawi. Nic bardziej mylnego – szczególnie w górach może pojawić się ona nagle i spowodować ogromne szkody oraz problemy. Odpowiednie opony oraz łańcuchy to zatem podstawa.

Wybór łańcuchów przeciwśniegowych

O ile ze wszystkim poradzimy sobie z racji mniejszego lub większego doświadczenia, jeśli chodzi o łańcuchy śniegowe, warto jest wiedzieć nieco więcej. W Polsce wydają się one niepotrzebne, ale w rzeczywistości mogą się przydać, natomiast są kraje, w których na pewnych odcinkach dróg są one wręcz wymagane prawnie.

Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących doboru łańcuchów śniegowych:

Cena – gra dużą rolę, wiadomym jest, iż im lepsza jakość tym lepsze łańcuchy. Jeśli jednak mamy zamiar użyć je tylko raz nie ma sensu inwestować i lepiej pokusić się o tańsze odpowiedniki, nigdy jednak najtańsze – najlepiej wybrać złoty środek opatrzony certyfikatem.

Rozmiar – bardzo ważne jest dobranie łańcuchów do rozmiaru opony zimowej, w przeciwnym wypadku mogą nie spełnić swojej roli, a wręcz spowodować większe problemy.

Oprócz powyższych znaczenie ma także to, na które koła właściwie powinno się zakładać łańcuchy śniegowe – okazuje się, że na koła napędowe – jeśli posiada się auto z napędem na 4 koła, dobrze jest poradzić się w tej kwestii specjalisty. Choć dobór ma istotne znaczenie nie należy zapominać, że najważniejsze jest również to, aby jechać w odpowiedni sposób – łańcuchy mają umożliwić jazdę, a nie poprawiać prędkość, dlatego róbcie to płynnie, powoli, nie przekraczając prędkości 50 km/h.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BoxCars zajmującego się sprzedażą bagażników dachowych i innych akcesoriów samochodowych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.