Piacenza: pierwsze przedszkole w ośrodku seniora w Europie

Pierwsze włoskie przedszkole utworzone Centrum  Seniora narodziło się w Piacenzy: to pierwsze „centrum międzypokoleniowe” w Europie. Włoskie przedszkole w centrum Piacenzy cieszy się dużym powodzeniem. 

Dzieci i seniorzy w tym samym budynku? Nie trzeba jechać aż do  Learning Center all’Intergenerational w Seattle by  spotkać dobre  praktyki  współistnienia hipotetycznych „dziadków i wnuków”: po prostu można zatrzymać się w Piacenzy, a dokładniej w Abi Centro Piacenza, gdzie w Spółdzielni Socjalnej Unicoop  we współpracy z gminą i prowincją Regionu Emilia-Romagna, Fondazione di Piacenza e Vigevano i Cariparma powstało pierwsze włoskie przedszkole  w Centrum Seniora: jedno z niewielu ośrodków eksperymentalnych tego typu w Europie.

Mówimy o centrum międzypokoleniowym, gdzie w tej samej placówce przebywają dzieci  od 6 miesięcy do 3 lat, z osobami starszymi  tworząc okazje do wspólnych zabaw i prac np. podczas gotowania, malowania, czytania, zabaw. Osoby w podeszłym wieku  i dzieci razem dobrze sobie radzą, ucząc się od siebie nawzajem.

Celem placówki jest m.in proponowanie dzieciom budowanie konstruktywnych relacji z dorosłymi spoza rodziny, poznawanie starości poprzez aktywną i bezpośrednią wiedzę o innych, wychowywanie dziecka poprzez kontakt z drugim człowiekiem, wzajemny szacunek dla różnorodności wieku,  wzajemne zrozumienie, oraz  podtrzymywanie więzi społecznych, walcząc z izolacją społeczną i samotnością.

Eksperyment ten okazuje się bardzo skuteczny i odnosi wielkie sukcesy, co w sumie nie powinno nas dziwić, ponieważ relacja między dziadkami i wnukami jest najbardziej dochodowa, radosna i mniej konfliktowa, oparta na głębokiej miłości, i  dająca prawdziwą przyjemność bycia razem.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *