13 LUTEGO – ŚWIATOWY DZIEŃ RADIA

Światowy Dzień Radia został proklamowany w listopadzie 2011 roku na 36 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Hiszpanii. Dzień ten obchodzony jest 13 lutego, ponieważ data ta upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Organizacji Narodów Zjednoczonych, która powstała 13 lutego 1946 roku. Radio zostało w ten sposób wyróżnione, jako najbardziej dostępny środek przekazu informacji.

Foto: Pixabay

 

Pierwszą transmisję radiową zaprezentowano już w 1901 roku w Sao Paulo jednak na powszechny dostęp do radioodbiorników trzeba było poczekać do lat 90. tych ubiegłego wieku. W Polsce pierwszą próbną audycję radiową nadano 1 lutego 1925 roku o godzinie 18stej, kiedy to inżynier Roman Rudniewski po raz pierwszy powiedział w Warszawie do mikrofonu:

„Tu próbna stacja radionadawcza PTR”.

Regularne nadawanie programów Polskie Radio rozpoczęło 18 kwietnia 1926 roku. Przełomowy dla radia w Polsce okazał się rok 1935, kiedy zaczęto wprowadzać wiele technicznych nowości, w tym zapis dźwięku na stalowej taśmie. Audycje początkowo nadawano wyłącznie na żywo, z czasem jednak rozpoczęto ich wcześniejsze nagrywanie. Polskie Radio transmitowało komunikaty meteorologiczne i rolnicze, koncerty oraz słuchowiska dla dzieci. Odegrało ogromną rolę w czasie wojny, ponieważ pozwalało na docieranie wiadomości za linię frontu, wspomagało działania konspiracyjne ,podtrzymywało ducha oporu i wiarę w zwycięstwo. Po wojnie komunistyczne władze wykorzystywały radio jako narzędzie propagandowe, ale też zajmowały się zagłuszaniem zagranicznych rozgłośni, takich jak Radio Wolna Europa, która przekazywała Polakom obiektywne informacje, pozbawione cenzury. Do 1989 roku Polskie Radio posiadało w Polsce prawdziwy monopol, Jednak od początku lat 90. tych „zielone światło „dostały inne, niezależne stacje radiowe.

 

Pomimo wciąż pojawiających się prognoz, że zbliża sie koniec radia w obecnej, tradycyjnej formie, wciąż ma się ono dobrze i wciąż ma największy zasięg spośród wszystkich środków przekazu.

Foto: Pixabay

 

Tegoroczny Światowy Dzień Radia obchodzony jest pod hasłem: „Radio i sport”. W roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich UNESCO liczy na zaangażowanie wszystkich rozgłośni radiowych na świecie w promocję piękna sportu i jego roli w budowaniu właściwych, pokojowych relacji międzyludzkich i promowaniu wartości humanistycznych. W tym roku obchody będą się koncentrowały na trzech tematach:

-„Różnorodność w relacjach sportowych”

-„Równouprawnienie płci w relacjach sportowych ”

-„Pokój i rozwój przez relacje sportowe”.

Radio powinno być siłą, która napędza obywatelskie uczestnictwo w sporcie. Poprzez sport natomiast obywatele uczą się lepiej cenić wartości ludzkie i pokój.

 

A Wy Drodzy Czytelnicy, czy lubicie słuchać radia?

 

 

Korespondencja z Cosenzy: Józefina Plesner

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *