BERGAMOTKA CZYLI JAK PACHNIE ARYSTOKRACJA

Pierwsza woda toaletowa została skomponowana w 1533 roku w aptece przy bazylice Santa Maria di Novella we Florencji dla Katarzyny Medycejskiej. Kompozycja zapachowa składała się z bergamotki, cytryny, mandarynki, rozmarynu i lawendy. Perfumeria Santa Maria Novella produkuje tę wodę toaletową nieprzerwanie od XVI wieku aż do dziś i sprzedaje pod nazwą Classica.

 

W XVIII wieku w małej miejscowości na wzgórzach Piemontu na świat przychodzi Giovanni Maria Farina. Włoch, wychowany pośród wonnej roślinności, nie mógł znieść smrodu i odoru, które królowały w tamtym czasie w dużych miastach. W czasach baroku mycie się było wręcz występkiem, a kąpiele były zabraniane przez kler. Młody Farina po odbyciu edukacji we Włoszech i we Francji osiada w Kolonii, gdzie zakłada firmę perfumeryjną 'Farina’. Tam tworzy swoją cudowną wodę, którą na cześć miasta nazywa 'Eau de Cologne Farina’. W liście do brata tak opisał stworzony przez siebie zapach:

„Mój zapach przypomina włoski, wiosenny poranek po deszczu, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, bergomotę, cytron oraz kwiaty i zioła rosnące w mojej ojczyźnie”.

 

Foto: Archiwum Pixabay

 

Dzięki wynalazkowi Fariny Kolonia stała się w XVIII wieku stolicą perfum. W produkty Włocha zaopatrywały się niemal wszystkie europejskie dwory królewskie i książęce, m.in król pruski Fryderyk Wilhelm I, cesarzowa Maria Teresa, król Francji Ludwik XV, czy król Polski Stanisław August Poniatowski.

„Eau de Cologne Farina”używali również Walter,Balzac,Goethe,Oscar Wilde,Thomas Mann oraz Marlena Dietrich i księżniczka Diana. Dziś woda kolońska na recepturze Fariny produkowana jest w fabryce Wilhelma Muhlensa w Kolonii przez ósme pokolenie Fariny i sprzedawana pod nazwą „Echt Kolnisch Wasser”. Do dzisiaj zapach olejku bergamowego wzbogaca większość kompozycji zapachowych uznanych marek perfum, dodając im lekkości, świeżości i przestrzeni.

 

Bergamotka jest najbardziej wyczuwalna w perfumach na samym początku, ponieważ stanowi tzw. nutę górną (nutę otwarcia). Bardzo dobrze komponuje się z nutami drzewnymi, lekkimi kwiatami i owocami. Jeśli natomiast bergamotka natrafi w kompozycji na nuty cięższe, potrafi je ożywić i dodać wibracji.

 

 

Korespodencja z Cosenzy: Józefina Plesner.

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *