LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI BERGAMOTKI

Bergamotka to prawdziwa skarbnica witaminy A ,C oraz witamin z grupy B, a także sodu, potasu i wapnia. Ma własności przeciwutleniające, pomaga w przeziębieniach oraz stanach zapalnych skóry, ponieważ przyspiesza gojenie się ran.

Foto: Pixabay

Jest składnikiem szamponów przeciwłupieżowych i przeciwko wypadaniu włosów. Ze względu na zdolności rozgrzewające i stymulujące krążenie wchodzi w skład produktów antycellulitowych. Eliminuje także nieprzyjemny zapach z ust (halitozę), gdyż ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Posiada również silne działanie antygrzybiczne, dlatego wchodzi w skład antymikotycznych płukanek pochwowowch i maści do stóp i paznokci.
Olejek bergamotowy ułatwia zasypianie, likwiduje stres i przywraca spokój, dlatego jeśli chcemy się odprężyć i zrelaksować dodajmy kilka kropel tego naturalnego antydepresanta do wody w kominku zapacjowym. Sok z bergamotki zawiera dwie bardzo ważne substancje z rodziny flawonoidów – hesperydynę i naryngeninę, które obniżają poziom „złego” cholesterolu tak jak statyny, ale w przeciwieństwie dotych leków nie wykazują nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Bergamotki powinny się jednak wystrzegać osoby cierpiące na astmę oskrzelową, bradykardię i jaskrę. Należy również pamiętać, że po spożyciu tej rośliny (w jakiejkolwiek postaci) należy zrezygnować z kąpieli słonecznych, aby nie nabawić się (tak jak po spożyciu dziurawca) oparzeń i plam słonecznych.

 

Foto: Pixabay

 

HERBATA EARL GREY I INNE ZASTOSOWANIA BERGAMOTKI

 

Według jednej z legend chiński mandaryn podarował angielskiemu hrabiemu Charlesowi Grey czarną herbatę aromatyzowaną bergamotką, jako podziękowanie za uratowanie syna przez brytyjskich żołnierzy. Druga legenda głosi, że ofiarodawcą miał być indyjski maharadża wdzięczny za uratowanie sługi spod kłów drapieżnego tygrysa przez brytyjskie siły kolonialne. Niezależnie od tego, która z legend jest prawdziwa, faktem jest, że herbata Earl Grey stała się elementem angielskiej kultury, a jej popularność rozprzestrzeniła się na cały świat. Badania z 2010 roku wykazały, że większość Anglików traktuje picie tej herbaty za przynależne do klasy wyższej. Wniosek więc nasuwa się sam – bergamotka uszlachetnia!

 

Foto: Pixabay

 

Bergamotką aromatyzuje się nie tylko herbaty, ale też ciasteczka, lody i inne desery. Dodaje się ją takze do mięs (np.słynna kiełbasa nduja) i ryb. Dużą popularnością cieszy się dżem z bergamotki, lemoniada czy likier przypominający limoncello.

 

Bergamotka to zapach lata i beztroskich wakacji w pięknej i nieodkrytej Kalabrii, ale równocześnie aromat rześkiej i szlachetnej herbaty z angielskich salonów.

 

 

Korespodencja z Cosenzy: Józefina Plesner.

 

 

ALL RIGHTS RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *