Europejczycy i mycie rąk. A jak wypadają Polacy i Włosi?

Badania pokazują, że odpowiednie mycie i dezynfekowanie rąk aż o połowę zmniejsza ryzyko infekcji i zachorowań. Szczególnie ważne jest mycie rąk po wyjściu z toalety oraz przed posiłkiem. Niestety, bardzo wiele osób o tym zapomina.

W których krajach europejskich jest najgorzej z wykonywaniem tej niesamowicie ważnej czynności?

Najmniej osób myje ręce po wyjściu z WC
w Holandii (50%!!!),
we Włoszech (57%)
oraz w Belgii (60%).
Niewiele lepiej jest w Hiszpanii (61%), Francji(62%) oraz w Rosji (63%).
Siódme miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje ex aequo Austria i Estonia (65%), natomiast Polska ,z 68% osób myjących ręce po skorzystaniu z toalety, jest takim europejskim średniakiem. Bardziej czyste ręce mają nasi wschodni i południowi sąsiedzi – Ukraińcy i Czesi (71%). Lepiej o higienę rąk dbają Bułgarzy (72%), Szwajcarzy (73%), Irlandczycy (74%), Brytyjczycy (75%) i Finowie (76%). Po wyjściu z toalety wody i mydła nie boją się nasi zachodni sąsiedzi Niemcy oraz Irlandczycy i Szwedzi (78%). Jeszcze bardziej czyste ręce mają Macedończycy (82%), Serbowie (83%) i Rumuni (84%).
.
.
Do państw, w których mieszkańcy automatycznie myją ręce po skorzystaniu z WC należą: Kosowo, Grecja i Portugalia (aż 85%), zaprzeczając w ten sposób stereotypom, że wszyscy południowcy nie dbają o higienę rąk. Jednak zdecydowanie najbardziej czyste ręce mają mieszkańcy… Turcji (94%!) oraz Bośni i Hercegowiny (96%!!!), czyli państwa z największym odsetkiem muzułmanów.
Niektóre kraje (Litwa, Łotwa, Norwegia, Węgry czy Białoruś) nie udostępniły danych.
Pamiętajmy jednak także, że mycie rąk przez 5-10 sekund to stanowczo za krótko. By skutecznie pozbyć się zarazków, potrzeba co najmniej 20-30 sekund. Ważne jest, aby najpierw ręce zamoczyć, później dokładnie namydlić, myć przez dłuższą chwilę i następnie dobrze osuszyć.
.
Korespondencja: Józefina PlesnerDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *